Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wanny z hydromasażem

Współczesne modele wanien z hydromasażem można traktować jako domowe SPA. Producenci wyposażyli je w zaawansowane technologicznie funkcje, zarówno dotyczące samej hydroterapii, jak i łatwiejszej obsługi oraz pielęgnacji urządzenia. Już nie musimy obawiać się, że skomplikowany osprzęt wanny stanie się wylęgarnią grzybów czy szkodliwych drobnoustrojów, ani że przysporzy nam dodatkowych obowiązków związanych z czyszczeniem. Potwierdzają to komentarze naszych Czytelników.

Wanny z hydromasażem

Do wanien z hydromasażem musimy zapewnić sporą ilość ciepłej wody, ponieważ uruchamiają się one dopiero po zakryciu wszystkich dysz. Do modeli mniejszych zwykle trzeba wlać 150–450 l, do większych nawet 1000 l. Pojemność można nieco zmniejszyć, wybierając niecki płytsze (np. o głębokości 40, nie 70 cm, choć te wyższe mają dysze do masowania karku), z pochylonymi ścianami, z profilowanym dnem (np. pod kolanami), z dnem zwężanym w okolicy nóg, z półkami. Przy hydromasażu w wannie zasadnicze znaczenie ma pojemność zasobnika c.w.u. Kocioł grzewczy z małym zasobnikiem raczej się nie sprawdzi, a jeśli naszą ciepłą wodę przygotowuje model przepływowy kotła, szybkość napełnienia wanny zależy od jego mocy w trybie przygotowania c.w.u.

 

Żadnego problemu z nagromadzeniem stosownej ilości c.w.u. nie będą mieć natomiast właściciele domów z instalacją solarną, bowiem jej zasobniki mają pojemność co najmniej 200–300 l. Hydromasaż i instalacja solarna to bardzo pożądany duet, zważywszy na koszt ogrzania wody. Jeżeli kolektory słoneczne przez ponad pół roku ogrzewają wodę użytkową prawie za darmo, możemy często cieszyć się walorami hydroterapii. A jeśli na dodatek zawczasu pomyśleliśmy o zamontowaniu przydomowej oczyszczalni ścieków (niestety, nie na każdym terenie jest to możliwe), także koszty odprowadzenia ścieków są znikome.

 

Zakup wanny z hydromasażem powinni dobrze przemyśleć właściciele tych budynków, w których ścieki odprowadzane są do szamba. Częste zażywanie kąpieli może narazić ich na konieczność wywożenia ścieków nawet co 2 tygodnie, i tym samym na wysokie opłaty, gdyż jednorazowa usługa wywozu ścieków (przy 10 m3) to aktualnie wydatek od 110 zł do 280 zł.

Lilianna Jampolska
fot. Sanplast

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2017
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".