Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wentylacja koniecznie z rekuparatorem

Mechaniczna wentylacja z odzyskiem ciepła to jeden z najważniejszych elementów energooszczędnego budynku. Dzięki niej znacznie zmniejszymy zapotrzebowanie domu na ciepło i obniżymy rachunki za ogrzewanie, a gruntowy wymiennik ciepła, jeśli dodatkowo zdecydujemy się na jego ułożenie, latem będzie obniżał rachunki za prąd zużywany przez klimatyzację.

Wentylacja koniecznie z rekuparatorem

Sposób wentylacji pomieszczeń w domu jest sprawą niezwykle istotną, ponieważ w bardzo dużym stopniu wpływa na straty energii. W budynku spełniającym obecne normy wymagane przez prawo, wentylacja grawitacyjna odpowiada za ponad 30% strat ciepła, w budynku energooszczędnym – o lepszej izolacji przegród – za ponad 50%. Dlatego w domach wznoszonych według standardów energooszczędnych konieczna jest instalacja minimalizująca te straty, czyli mechaniczna z odzyskiem ciepła (z rekuperatorem).

Wymogi NFOŚiGW

Jeśli zdecydujemy się na postawienie domu zgodnie z wytycznymi NFOŚiGW, dotyczącymi dopłat do kredytów na domy energooszczędne – wyposażenie budynku w wentylację z odzyskiem ciepła będzie kwestią podstawową. Niestety, spełnienie wszystkich warunków nie będzie proste, bo parametry zarówno całej instalacji jak i jej poszczególnych elementów są bardzo wygórowane. Narzucono bowiem bardzo wysoki poziom sprawności odzysku przynajmniej 85% (dla standardu NF 40 i NF 15). Przy czym dotyczy to sprawności temperaturowej wymienników w centrali, zbadanych w warunkach laboratoryjnych. Takie wartości w domowej instalacji będzie bardzo trudno osiągnąć.

 

Określono też warunki odnośnie sprawności wentylatorów – muszą mieć przynajmniej klasę IE2, a przetłoczenie 1 m3 powietrza w ciągu godziny nie może wymagać mocy większej niż odpowiednio 0,5 W (NF 40) i 0,4 W (NF 15). Oznacza to, że jeśli w ciągu godziny trzeba wymienić 200 m3 powietrza, dwa wentylatory w centrali zużyją 160 W (przy założeniach standardu NF 15) i 200 W (NF 40). Ponadto sterownik centrali ma umożliwiać:

  • sterowanie czasowe;
  • regulację wydajności w zakresie 60, 100 i 150% wydajności nominalnej;
  • przejście w tryb letni – bez odzysku ciepła.

Konieczny jest również test szczelności budynku.

 

Założenia te są bardzo trudne i kosztowne do spełnienia. Ponadto wykluczają za-stosowanie wielu dobrych central, o parametrach w praktyce nie gorszych od akceptowanych przez Fundusz.

Joanna Dąbrowska

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2017
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".