Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Pokrycia i rynny

Wybór pokrycia dachowego jest prosty i przyjemny. Rozmaite materiały łatwo porównać, obejrzeć na dachu, wziąć do ręki w składzie budowlanym. Ograniczeń nie ma zbyt wiele – czasami upragnionego pokrycia nie da się zastosować, bo spadek dachu jest zbyt mały, niekiedy dachówki okazują się być za ciężkie dla wzniesionej już więźby.

Pokrycia i rynny

Spora część inwestorów (a już na pewno pań inwestorek) powie, że pokrycie dachu ma być przede wszystkim ładne. Rzeczywiście, dobrze dopasowane do stylu domu, będzie jego prawdziwą ozdobą. Ale powinno mieć jeszcze kilka ważnych, bardziej technicznych cech. Ma być szczelne, trwałe, niepalne i łatwe w montażu. Zazwyczaj liczy się też jego cena.

 

Pokrycie dobieramy do architektury budynku – jeśli chcemy dachówkę, na klasyczny domek możemy dać „esówkę”, na budynek nowoczesny dachówkę płaską. Warto też wziąć pod uwagę otoczenie – nad morzem blaszany dach będzie bardziej narażony na korozję, a w cieniu, pod drzewami na dachówkach pojawią się mech i porosty. Naturalne materiały pokryciowe, np. wióry osikowe, niekoniecznie pasują do miasta.

 

Część budujących – i chwała im za to – wybiera pokrycia typowe dla regionalnej architektury, np. na Podhalu dachy kryje się gontem albo blachą z posypką tłoczoną tak, żeby go przypominała.

 

Zanim zdecydujemy, jaki chcielibyśmy dach, sprawdźmy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Może on określać nie tylko kształt i spadek dachu (np. dwuspadowy, o kącie nachylenia 37,5–45°), ale nawet jego kolor.

 

Współcześnie dachy kryje się w naszym kraju dachówką (ceramiczną lub betonową), blachą w postaci blachodachówki albo płaską, materiałami bitumicznymi: papą (w zasadzie tylko dachy płaskie) i gontem. Naturalne pokrycia powszechnie wykorzystywane jeszcze przed wiekiem na biednej wsi – czyli strzecha i gont drewniany – to w tej chwili kosztowna ekstrawagancja.

Janusz Werner
fot. Wienerberger

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2017
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".