Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Podłogi i posadzki

Wykonanie podłóg i posadzek wymaga dużej wiedzy technicznej, doświadczenia i staranności. Niestety, nawet niektórym fachowcom zdarzają się błędy, które mogą mieć wpływ nie tylko na estetykę budynku, ale także skutkować poważniejszymi uszkodzeniami. W niniejszym artykule przedstawiamy najczęściej popełniane błędy podczas wykonywania tych prac.

Podłogi i posadzki

NIEPRAWIDŁOWO ZAGĘSZCZONE WARSTWY POD CHUDZIAKIEM

W budynkach niepodpiwniczonych pierwszą warstwę na gruncie stanowi najcześciej tzw. chudziak, czyli płyta wykonana z chudego betonu. Dla stabilności i wytrzymałości całej podłogi ważne jest, aby podbudowa pod nim była wykonana z należytą starannością. Mowa tu przede wszystkim o właściwie dobranym i zagęszczonym piasku. Nie należy stosować tzw. wiślaka, czyli piasku, którego nie da się odpowiednio zagęścić. Prace te nalezy prowadzić etapami, zagęszczając poszczególne warstwy. Jeśli się tego nie zrobi, skutkiem mogą być odkształcenia podłoża i tym samym odkształcenia i pękanie płyty chudziaka.

BRAK IZOLACJI AKUSTYCZNEJ I TERMICZNEJ

Strop (albo podłoga na gruncie), warstwy nastropowe, wykończenie – wszystkie te elementy tworzą podłogę. Błędy popełnione podczas wykonywania któregoś z nich mogą mieć poważne konsekwencje.

 

W przypadku stropu, czyli elementu budynku oddzielającego od siebie kondygnacje, ważny jest prawidłowy projekt i wykonanie wszystkiego zgodnie z dokumentacją. Jeżeli dzieli on kondygnacje mieszkalne, musi zapewniać odpowiednią izolacyjność akustyczną. Najczęściej osiąga się to układając tzw. podłogę pływającą, w postaci warstwy jastrychu wykonanego na wełnie mineralnej lub specjalnej odmianie styro-pianu. Bardzo ważne jest zastosowanie odpowiedniej grubości izolacji oraz warstwy jastrychu. Wykonanie zbyt cienkich warstw lub wybór niewłaściwego materiału spowoduje, że izolacyjność akustyczna nie będzie zapewniona. Ważne jest też, by oddylatować podłogę pływającą od przegród pionowych (ścian, słupów) – w przeciwnym razie będą się tworzyć mostki akustyczne.

 

Jeżeli strop odziela pomieszczenie ogrzewane i nieogrzewane, istotne jest zapewnienie odpowiedniej izolacyjności cieplnej.

 

Wiele błędów zdarza się podczas wykonywania podłóg na gruncie. Chodzi przede wszystkim o zastosowanie nieodpowiedniej grubości termoizolacji i ułożenie jej w taki sposób, że powstają mostki termiczne. Kluczowe jest więc zwrócenie uwagi, aby ciągłość termoizolacji nie została naruszona. Najlepszym rozwiązaniem jest staranne ułożenie dwóch warstw ocieplenia.

 

Często spotykanym błędem jest też niewłaściwe umiejscowienie nawiewu do kominka. Rury nie mogą przerywać termoizolacji. Jeżeli ich przebieg zaplanujemy w tej warstwie, powinny mieć taką średnicę, aby można je otulić warstwą termoizolacji. Uchroni to przed powstawaniem mostków liniowych i punktowych.

 

Uwaga! Jeżeli strop jest istotnym elementem budynku ze względu na ochronę przeciwpożarową, powinien mieć odpowiednią klasyfikację odporności ogniowej.

Tomasz Rybarczyk
fot. Złoty Sęk

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2017
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".