Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2018

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne

Cieczowe kolektory słoneczne przekazują ciepło pozyskane od słońca wodzie użytkowej, natomiast panele fotowoltaiczne produkują prąd, więc w gospodarstwie domowym znajdują szersze zastosowanie.

Kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne

Powszechnie wiadomo, że cieczowe kolektory słoneczne (płaskie i rurowe próżniowe) oraz panele fotowoltaiczne przechwytują i przetwarzają energię słońca. Robią to jednak w różny sposób i efekt ich działania jest inny.

KIEDY INSTALACJA CIECZOWA, A KIEDY FOTOWOLTAICZNA?

Zamontowanie instalacji fotowoltaicznej (z panelami PV) zaleca się tym, którzy zużywają w gospodarstwie domowym dużo energii elektrycznej, albo chcą ją zamieniać na ciepło do ogrzewania budynku. Takie instalacje można wykorzystywać nie tylko do ogrzewania budynku i wody użytkowej, lecz również do zasilania domowych urządzeń elektrycznych, oświetlenia itd. Wytworzony przez nie prąd daje się znacznie bardziej uniwersalnie spożytkować, niż sama woda, podgrzana przez energię słońca.

Instalację solarną z tanimi płaskimi kolektorami cieczowymi o prostej konstrukcji zazwyczaj montuje się, gdy ma ona służyć jedynie do przygotowywania c.w.u. (do mycia, kąpieli, sprzątania, ewentualnie do podgrzewania wody w basenie) w okresie, kiedy wyłączone zostaje ogrzewanie kotłem na paliwa stałe, elektrycznym, gazowym. Taka instalacja jest bowiem najwydajniejsza w okresie od początku kwietnia do końca września, kiedy w Polsce słońce świeci najdłużej i jest najmniej dni pochmurnych. Latem zapewnia pełne pokrycie zapotrzebowania na ciepłą wodę, natomiast w pozostałych porach roku - częściowe.

W droższe kolektory próżniowe warto zainwestować, jeśli planuje się przygotowywać c.w.u. przez cały rok oraz wspomagać system grzewczy.

Lilianna Jampolska
fot. Hewalex

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2018

Budujemy Dom 4/2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".