Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2018

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Ogrodzenia

Stawiając ogrodzenie, właściciele posesji dążą do tego, żeby było ono bezpieczne i praktyczne w użytkowaniu. Obecnie najchętniej budują je z nowoczesnych trwałych materiałów, nie wymagających konserwacji.

Ogrodzenia

Z bogatego wachlarza tradycyjnych i nowoczesnych materiałów ogrodzeniowych właściciele działek coraz częściej wybierają spośród tych drugich. Trudno się temu dziwić, zważywszy, że są trwałe i ładne, łatwe w montażu, odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne i mają przystępną cenę. Z punktu widzenia użytkowników najistotniejsze jednak jest to, że te wyroby nie wymagają konserwacji - w końcu ogrodzenie stawia się na dziesiątki lat i każdy chce uniknąć kłopotliwej pielęgnacji. Wymienione parametry charakteryzują np. prefabrykowane elementy z betonu, metalu, klinkieru, silikatu i PVC, i właśnie ta grupa materiałów na ogrodzenia podbija ostatnio serca grodzących działki.

Czym powinno charakteryzować się ogrodzenie idealne? Sztuka stawiania na granicach posesji płotów, parkanów, murów, albo innego rodzaju przegród, polega gównie na tym, żeby wyglądały estetycznie i reprezentacyjnie, ochroniły przed intruzami, kurzem, spalinami i hałasem z ulicy oraz umożliwiały swobodne i bezpieczne poruszanie się przez furtkę i bramę. Oczywiście, muszą przy tym być respektowane nakazy prawa budowlanego oraz zapisy miejscowego plany zagospodarowania przestrzennego.

ZANIM ZACZNIEMY GRODZIĆ DZIAŁKĘ

Koniecznie musimy sprawdzić w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (MPZP), czy nie ma wytycznych, narzucających mieszkańcom stosowanie np. stawiania ogrodzenia o sprecyzowanym wyglądzie i wysokości (takie obostrzenia wynikają m.in. z przepisów ochrony środowiska lub ochrony konserwatorskiej), konkretnych materiałów. Tylko jeśli nie ma określonych zarządzeń od lokalnych władz, można grodzić posesje zgodnie z ogólnymi przepisami budowlanymi i uwarunkowaniami na posesji, używając do tego celu dowolnych materiałów.

Lilianna Jampolska
fot. Joniec

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2018

Budujemy Dom 4/2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".