Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2018

Ogrzewanie domu

Właściwie w każdym domu da się uzyskać komfortową temperaturę. Jednak dobre ogrzewanie powinno być nie tylko skuteczne, ale również wygodne w obsłudze i niezbyt drogie. Nie sposób przedstawić wszystkich możliwych rozwiązań. Omówimy te najpopularniejsze oraz pokażemy czym się kierować przy podejmowaniu decyzji.

Większość inwestorów za najważniejszą decyzję związaną z ogrzewaniem domu uważa wybór paliwa. Ale są w błędzie. Paliwo to rzecz ważna, jednak myślenie o ogrzewaniu domu powinniśmy zacząć od ustalenia ile ciepła będzie on potrzebował. Sami zaś musimy się dobrze zastanowić na ile mamy sił, chęci i czasu na obsługę instalacji grzewczej. Dopiero wtedy będziemy mogli decydować jakie paliwa wchodzą w grę, uwzględniając oczywiście ich dostępność i cenę.

Ile ciepła?

Punktem wyjścia przy sporządzaniu jakiegokolwiek projektu instalacji grzewczej, czy to w nowym, czy remontowanym budynku, powinno by policzenie, jakie są w nim straty ciepła. I to z podziałem na poszczególne pomieszczenia. Dzięki temu można ustalić czy planowane rozwiązania są skuteczne. Może któryś grzejnik należałoby zastąpić modelem o większej mocy, zagęścić rurki ogrzewania podłogowego przy wyjściu na taras, a może w ogóle umieścić tam grzejnik kanałowy? Znając straty ciepła będziemy też wiedzieć jakiej mocy kotła lub innego źródła ciepła potrzebujemy.

Zapotrzebowanie na ciepło ma też zasadnicze znaczenie dla strony ekonomicznej. Ogrzewanie nowego domu - postawionego zgodnie z obowiązującymi standardami, nie mówiąc już o jeszcze bardziej energooszczędnych – może pochłonąć nawet dwa razy mniej ciepła niż w tej samej wielkości budynku sprzed 10-15 lat. Z jednej strony oznacza to, że używając dokładnie tego samego paliwa, możemy zapłacić dwukrotnie mniej, z drugiej jednak jest zachętą, aby przy wyborze opału nie kierować się tylko ceną. Warto pamiętać, że w energochłonnym domu ogrzewanie zawsze będzie nas kosztować dużo, choć byśmy używali niedrogiego paliwa. Dla odmiany przy niewielkim zapotrzebowaniu na ciepło, jego cena za 1 kWh staje się coraz mniej istotna. A wtedy zaczynamy zwracać baczną uwagę na inne cechy – wygodę, czystość itd.

Jarosław Antkiewicz
fot. Galmet

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!