Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2018

Konstrukcja dachu i pokrycia

Dach to jeden z najważniejszych elementów domu. Nie tylko chroni go przed czynnikami atmosferycznymi, ale pełni też istotną funkcję architektoniczną. Powinien być więc solidny i dobrze dopasowany do bryły budynku.

Zwieńczenie domu to tak naprawdę kilka elementów. Inwestorzy zazwyczaj skupiają się na najbardziej efektownym z nich, czyli na pokryciu. Ale dach nie mógłby też istnieć bez niewidocznej z zewnątrz konstrukcji – więźby dachowej przy dachach spadzistych i stropu przy dachach płaskich. Ważnym elementem jest również podkład dachowy, a także wykończenie - obróbki blacharskie i akcesoria dachowe.

DACH SPADZISTY

To najpopularniejsze rozwiązanie w budownictwie jednorodzinnym w naszym kraju. Taki dach ma dwie zasadnicze zalety. Po pierwsze, dzięki swemu nachyleniu, dobrze radzi sobie z wodą opadową i śniegiem. Po drugie, jako integralna część elewacji budynku, może stanowić jego efektowną ozdobę.

Dachy spadziste mogą mieć jedną lub kilka połaci. Te pierwsze określa się mianem jednospadowych, wśród drugich wyróżnia się konstrukcje dwuspadowe (tych jest najwięcej), kopertowe, mansardowe i półszczytowe. Najlepiej sprawdzają się konstrukcje nieskomplikowane. Wynika to z tego, że proste dachy są łatwiejsze w budowie, zdecydowanie mniej kłopotliwa jest też ich eksploatacja. Wszelkie załamania to przeszkody dla spływającej z połaci wody, a kosze to miejsca, w których może gromadzić się śnieg.

Inwestor, który zdecyduje się na dach o bardziej skomplikowanym kształcie, z przełamaniami połaci, lukarnami itp., powinien zlecić jego realizację doświadczonej ekipie. Ograniczy to ryzyko przecieków i kosztownych napraw w przyszłości.

Norbert Skupiński
fot. Blachotrapez

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!