Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2018

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Analiza kosztów budowy domów energooszczędnych

Dotychczas szeroko omówiliśmy technologie budowy domów energooszczędnych. Pora przyjrzeć się kosztom budowy domów w zależności od standardu energetycznego budynku.

Analiza kosztów budowy domów energooszczędnych

Koszt budowy domu energooszczędnego może być bardzo zróżnicowany i jest on zależny od kubatury, rodzaju użytych materiałów, kształtu dachu, systemów grzewczych, systemów wentylacyjnych. Jako punkt odniesienia przyjmiemy dom jednorodzinny o powierzchni użytkowej około 140 m2 wybudowany zgodnie z wymogami Rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, obowiązującymi od 2017 roku (WT2017). Analizowany dom będzie typowym w warunkach polskich budynkiem parterowym z poddaszem użytkowym, z dwuspadowym dachem o kącie nachylenia 45°, bez podpiwniczenia z garażem wbudowanym i wjazdem do niego od północy.

Następnie przeanalizujemy pod względem kosztów inwestycyjnych te sam budynek zaprojektowany zgodnie z przepisami jakie będą obowiązywać od 2021 roku (WT2021). W kolejnych etapach prześledzimy koszty niezbędne do dalszego podniesienia standardu energetycznego, aby wybudować budynek pasywny, wyposażony w instalacje OZE i różne innowacyjne systemy instalacyjne.

Budynek spełniający wymagania obowiązujące od 1 stycznia 2017 r.

W tabeli 1 przedstawiono wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej przegród zewnętrznych obowiązujące od 1 stycznia 2017 r. zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim odpowiadają budynki i ich usytuowanie.

Budynek wyposażony jest w system wentylacji naturalnej (grawitacyjnej), szczelność powietrza n50 < 3,0 1/h. Czyli przy różnicy ciśnienia wynoszącej 50 Pa następuje 3-krotna wymiana powietrza w całej kubaturze budynku w ciągu godziny. W rzeczywistych warunkach różnica ciśnienia pomiędzy wnętrzem budynku i jego otoczeniem jest o wiele mniejsza, więc i wymiana powietrza jest znacznie mniej intensywna. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, dom jednorodzinny powinien osiągnąć wartość wskaźnika EP (energii pierwotnej) na ogrzewanie, podgrzewanie powietrza wentylacyjnego i przygotowywanie c.w.u. do 95 kWh/(m2·rok).

Koszt wybudowania takiego budynku pod klucz wynosi około 420 000 złotych.

Dr inż. Arkadiusz Węglarz
fot. Isover

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2018

Budujemy Dom 4/2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".