Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2018

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Elewacje

Ładna elewacja zmienia dom-kopciuszka w prawdziwą królewnę. Dlatego każdy inwestor zastanawia się, w jakim kolorze dobrać tynk, czy dodatkowo zrobić bonie, czy może obramowanie wokół okien. Popularne jest obkładanie ścian drewnem, klinkierem, okładzinami z betonu i innych materiałów. Trzeba przy tym zauważyć, że ściany zewnętrzne mogą mieć różną konstrukcję i w związku z tym odmiennie się je wykańcza. I że w przypadku elewacji liczy się nie tylko atrakcyjny wygląd.

Elewacje

To, że elewacja ma być ładna, jest oczywiste. Zauważmy jednak, że ten element budynku jest ciągle narażony na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych: na deszcz, mróz, wiatr, śnieg, silne słońce. Dlatego materiały użyte do wykończenia ścian powinny być nienasiąkliwe, mrozoodporne, niepłowiejące.

Sposób wykończenia i kolorystykę elewacji opisuje projekt budynku. Pod względem estetycznym powinna ona tworzyć spójną całość z dachem i stolarką (oknami, drzwiami, bramą garażową). Z drugiej strony, jej rodzaj dobiera się do konstrukcji ściany nośnej.

Najpopularniejsze w naszym kraju rozwiązanie to ściana dwuwarstwowa pokryta tynkiem. Mamy tutaj mur (warstwę nośną) o grubości 18-25 cm, szczelnie otulony 15–25 cm ocieplenia. W stosowanej najczęściej metodzie lekkiej mokrej ocieplenie, czyli styropian lub wełnę mineralną, mocuje się do muru (na klej i kołki), potem zaciąga zaprawą klejową, w którą należy wtopić siatkę zbrojącą. Na to idzie tynk cienkowarstwowy, który chroni izolację i jest ozdobą budynku.

W metodzie lekkiej suchej niczego się nie klei. Izolacja termiczna jest układana między listwami rusztu z drewna lub metalu, do nich mocowana jest też okładzina: drewniane deski, siding z PVC, płytki włókno-cementowe...

Janusz Werner
fot. Creaton Polska

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2018

Budujemy Dom 4/2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".