Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2018

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Okna i okucia

Wybór stolarki okiennej to trudne zadanie, głównie z powodu bardzo szerokiej oferty producentów. Choć kluczowy jest współczynnik przenikania ciepła, nie bez znaczenia jest kolor i kształt profili. Ponadto dobrać trzeba różnego rodzaju okucia, ułatwiające wygodne korzystanie z okien. W balkonowych przyda się np. hamulec, w tarasowym - możliwość przesuwania skrzydła, a w pokoju małego dziecka - klamka z kluczykiem.

Okna i okucia

Zanim wybierzemy konkretnego dostawcę okien, zastanówmy się jakich okien potrzebujemy. Wymogi dotyczące maksymalnej wartości współczynnika U oraz liczby szyb są zapisane w projekcie domu. Kolor profili również. Sami powinniśmy zdecydować o tym, jakiego rodzaju udogodnień potrzebujemy i które okna w nie wyposażyć. Za każde ponadstandardowe elementy zapłacimy dodatkowo – przy zamówieniu stolarki do całego budynku nie będzie to jednak duża kwota - a korzystanie z nich bardzo szybko docenimy.

Dobrym pomysłem jest wycieczka do punktu sprzedaży i poproszenie o zademonstrowanie możliwości otwierania okien, działania nawiewników, hamulca oraz pochwytu do skrzydła balkonowego, zaczepów antywyważeniowych, rolet i moskitier, a także innych oferowanych rozwiązań. Dopiero wówczas należy zlecić przygotowanie wyceny wybranych okien, najlepiej u 2 lub 3 dostawców i porównać koszty. Warto przy tym zwrócić uwagę na to, by dotyczyły one stolarki o takich samych parametrach, identycznym współczynniku U i liczbie szyb. Parametry te bowiem w największym stopniu wpływają na cenę okna.

Od razu dobierzmy też parapety i dopytajmy o montaż. Warstwowy z użyciem taśm zabezpieczających piankę montażową będzie droższy od standardowego, ale nie należy z niego z tego powodu rezygnować, bo tylko taki sposób gwarantuje szczelność połączenia ram z ościeżem.

Joanna Dąbrowska
fot. MS więcej niż OKNA

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2018

Budujemy Dom 4/2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".