Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2018

Okna i okucia

Wybór stolarki okiennej to trudne zadanie, głównie z powodu bardzo szerokiej oferty producentów. Choć kluczowy jest współczynnik przenikania ciepła, nie bez znaczenia jest kolor i kształt profili. Ponadto dobrać trzeba różnego rodzaju okucia, ułatwiające wygodne korzystanie z okien. W balkonowych przyda się np. hamulec, w tarasowym - możliwość przesuwania skrzydła, a w pokoju małego dziecka - klamka z kluczykiem.

Zanim wybierzemy konkretnego dostawcę okien, zastanówmy się jakich okien potrzebujemy. Wymogi dotyczące maksymalnej wartości współczynnika U oraz liczby szyb są zapisane w projekcie domu. Kolor profili również. Sami powinniśmy zdecydować o tym, jakiego rodzaju udogodnień potrzebujemy i które okna w nie wyposażyć. Za każde ponadstandardowe elementy zapłacimy dodatkowo – przy zamówieniu stolarki do całego budynku nie będzie to jednak duża kwota - a korzystanie z nich bardzo szybko docenimy.

Dobrym pomysłem jest wycieczka do punktu sprzedaży i poproszenie o zademonstrowanie możliwości otwierania okien, działania nawiewników, hamulca oraz pochwytu do skrzydła balkonowego, zaczepów antywyważeniowych, rolet i moskitier, a także innych oferowanych rozwiązań. Dopiero wówczas należy zlecić przygotowanie wyceny wybranych okien, najlepiej u 2 lub 3 dostawców i porównać koszty. Warto przy tym zwrócić uwagę na to, by dotyczyły one stolarki o takich samych parametrach, identycznym współczynniku U i liczbie szyb. Parametry te bowiem w największym stopniu wpływają na cenę okna.

Od razu dobierzmy też parapety i dopytajmy o montaż. Warstwowy z użyciem taśm zabezpieczających piankę montażową będzie droższy od standardowego, ale nie należy z niego z tego powodu rezygnować, bo tylko taki sposób gwarantuje szczelność połączenia ram z ościeżem.

Joanna Dąbrowska
fot. MS więcej niż OKNA

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!