Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2018

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Bramy garażowe

Spośród wszystkich modeli bram garażowych, segmentowe cieszą się w tej chwili największą popularnością. Żeby ułatwić Państwu wybór, prezentujemy bramy segmentowe górne, polecane przez liderów tego rynku.

Bramy garażowe

Bramy garażowe występują w kilku rodzajach. Rozwierne, zwane także skrzydłowymi, są najstarsze i każdy je świetnie kojarzy. Taką bramę tworzą przeważnie dwa skrzydła (choć może być tylko jedno), poruszające się na zawiasach, mocowanych do bocznych ościeży. Całość otwiera się na zewnątrz, więc podjazd musi być płaski.

Kilkanaście lat temu przebojem były bramy uchylne - ich skrzydło przy otwieraniu w charakterystyczny sposób zachodzi na podjazd, żeby chwilę później schować się pod stropem. Ten ruch sprawia, że podczas otwierania i zamykania bramy przed garażem potrzeba około 1-1,5 m pustej przestrzeni, co przy ograniczonej ilości miejsca na podjeździe jest wadą tego rozwiązania. Modele rolowane, których pancerz jest nawijany na wał jak roleta, inwestorzy indywidualni wybierają rzadko. Sprawdzą się, gdy pod sufitem są instalacje (rury), lecz nadproże musi mieć przynajmniej 30 cm wysokości.

Wreszcie bramy segmentowe - te są ostatnio zdecydowanie najpopularniejsze. Dlaczego? Ponieważ brama segmentowa w trakcie otwierania (w przeciwieństwie do rozwiernej i uchylnej) nie zajmuje przestrzeni na podjeździe, a po otwarciu, w przypadku modelu górnego, po prostu chowa się pod sufitem. Można ją zamontować w zasadzie w każdym otworze, także wtedy, gdy nadproże jest np. łukiem. Daje się otworzyć ręcznie lub, po wyposażeniu w napęd, komfortowo obsługiwać pilotem. Producenci dbają, żeby bramy coraz skuteczniej izolowały termicznie i coraz lepiej wyglądały - bez problemu kupimy model dopasowany stylistycznie do drzwi wejściowych czy stolarki okiennej.

Janusz Werner
fot. Hörmann

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2018

Budujemy Dom 4/2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".