Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2018

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Instalacja alarmowa

Ochrona posesji i domu przed wandalizmem lub włamaniem powinna być uwzględniona już przy projektowaniu i realizacji inwestycji. Stopień ochrony dostosowuje się do potencjalnego zagrożenia. Okna i drzwi o podwyższonej odporności na włamanie, to tylko część systemu ochrony, który warto rozszerzyć o instalację alarmową i monitoring służb interwencyjnych.

Instalacja alarmowa

Zanim zdecydujemy, jakie rodzaje zabezpieczeń sprawdzą się w przypadku naszego domu, powinniśmy ocenić ryzyko włamań w okolicy oraz możliwości dostępnych systemów.

OCENA RYZYKA I KOMPLEKSOWE PLANOWANIE

Wprawdzie żaden system nie gwarantuje 100% ochrony domu, ale wydłuża czas potrzebny do sforsowania zabezpieczeń, co z kolei pozwala właściwym służbom skutecznie zainterweniować.

Przy doborze elementów antywłamaniowych, należy przeanalizować drogi umożliwiające wejście napastnikom do budynku i zamontować tam odpowiednie zabezpieczenia. Ponadto trzeba pamiętać, że o stopniu ochrony decyduje najsłabszy element ochrony - nie ma sensu zakładać w domu jednorodzinnym pancernych drzwi, jeśli w podobnym stopniu nie będą zabezpieczone okna, wyłazy dachowe, czy wejście do piwnicy bądź garażu.

Większość powszechnie stosowanych zabezpieczeń chroni przede wszystkim przed włamywaczami, działającymi bez wcześniejszego przygotowania, którzy mając trudności z otwarciem drzwi lub okna, na ogół rezygnują z napadu. Czasem wystarczy zamontować urządzenia odstraszające - głośna syrena, reflektor lub migające lampy mogą spłoszyć przestępców.

Istotne znaczenie ma lokalizacja budynku, nie tylko ze względu na gęstość zabudowy (możliwość wzbudzenia zainteresowania sąsiadów przyczyną wywołania alarmu), ale np. kryminogenny rejon, gdzie często dochodzi do takich zdarzeń.

Cezary Jankowski
fot. Satel

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2018

Budujemy Dom 4/2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".