Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2018

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Odkurzacz centralny

Centralny odkurzacz nie tylko pozwala na szybkie, dokładne i ciche wysprzątanie domu. Teraz, dzięki zyskującemu coraz większą popularność systemowi węża chowanego w ścianie jest też niezwykle wygodny w użyciu.

Odkurzacz centralny

W nowo budowanych domach system centralnego odkurzania stał się już standardem. Tym bardziej, że jego cena - przy wszystkich zaletach - nie jest bardzo wygórowana (od około 3000 zł razem z jednostką centralną), a dodatkowo można jeszcze "rozłożyć" ją na raty, montując w pierwszej kolejności instalację, a dopiero później dokupując sam odkurzacz, gniazda ssące i akcesoria.

ALTERNATYWA DLA ZWYKŁEGO ODKURZACZA

Odkurzacz centralny jest cichy, bo wytwarzający podciśnienie w instalacji silnik znajduje się przeważnie w garażu, kotłowni, piwnicy lub pomieszczeniu gospodarczym. Ma większą moc ssącą, co skraca czas sprzątania, a zasysane powietrze po przefiltrowaniu i odseparowaniu zanieczyszczeń jest usuwane na zewnątrz budynku. Elastyczne węże, podłączone do umieszczonych w ścianie gniazd, pozwalają szybko i łatwo dotrzeć do każdego zakątka domu. Odkurzacz z powodzeniem można wykorzystać także do posprzątania balkonu, tarasu, garażu czy samochodu.

Wygodę użytkowania urządzenia podnosi także coraz popularniejszy ostatnio system Hide-A-Hose, czyli węża chowanego w ścianie. Jeśli się na niego zdecydujemy, wyeliminujemy ostatnią niedogodność, polegającą na konieczności przechowywania, przenoszenia i przepinania długiego przewodu ssącego, co nie tylko wymaga użycia pewnej siły, ale wiąże się z ryzykiem zaplątania się w niego i potknięcia.

Z odkurzaczem centralnym ten tradycyjny przegrywa niemal na wszystkich polach - jest głośny, mniej wygodny w obsłudze, ma mniejszą siłę ssącą, nie jest w stanie dokładnie przefiltrować zasysanego powietrza, które wraca do pomieszczeń, wymaga częstej wymiany worków i filtrów, podczas sprzątania obija się o ściany i cokoły, oferuje niewiele szczotek i akcesoriów. Jedyną jego zaletą jest stosunkowo niska cena, bowiem najprostsze modele zwykłych odkurzaczy można kupić już nawet za około 200 zł.

Tomasz Wojciuk
fot. UST-M

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2018

Budujemy Dom 4/2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".