Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2018

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Łazienkowy odpływ liniowy

Odpływ liniowy można dziś zaplanować prawie w każdej łazience, nawet tej remontowanej - czyli tam, gdzie nie był pierwotnie przewidziany. Inwestorzy, którzy mieli okazję z niego korzystać, zgadzają się, że to sprytne urządzenie – niemal niewidoczne, a sprawnie odprowadzające wodę oraz umożliwiające stworzenie prysznica bez barier i stopni.

Łazienkowy odpływ liniowy

Jedynym elementem odpływu liniowego, widocznym w pomieszczeniu, jest listwa maskująca korytko odwodnieniowe, znajdująca się na poziomie posadzki. Zróżnicowane i modne wzornictwo listew (zwanych również maskownicami, rusztami) sprawia, że świetnie prezentują się praktycznie w każdej łazience, a inwestorzy chętnie sięgają po takie rozwiązanie. Producenci nadają im minimalistyczny charakter. Często mają one postać gładkich stalowych elementów z wąską szczeliną odpływową. Niektóre przystosowane są do zamaskowania płytkami podłogowymi, dzięki czemu całkowicie wtapiają się w płaszczyznę posadzki.

Prysznic pozbawiony brodzika, a niekiedy też kabiny, jest właściwie niewidoczny. Woda trafia bezpośrednio na posadzkę, nie zalewając łazienki - dzięki odpowiedniemu spadkowi szybko trafia do korytka odpływowego, wbudowanego w podłogę. Stamtąd kierowana jest do rury odprowadzającej.

RODZAJE I WZORY

Producenci odwodnień liniowych stale oferują nowości w zakresie wzornictwa, ciekawe elementy wyposażenia oraz nowatorskie rozwiązania, zapewniające funkcjonalność takich systemów. Listwy w postaci rusztów mają na całej długości otwory, które mogą mieć bardzo różny kształt. Z kolei modele szczelinowe nie są perforowane, a woda odpływa szczeliną znajdująca się na ogół między krawędziami pokrywy i brzegiem korytka.

Powierzchnia maskownicy (niezależnie od jej typu i rodzaju materiału) musi wykazywać właściwości antypoślizgowe. Zwolennicy niestandardowych rozwiązań mogą kupić ruszt efektownie podświetlany diodami LED. Włączają się one wtedy, gdy korytko wypełni się wodą. Zastosowanie źródeł światła LED umożliwia płynną zmianę kolorów.

Małgorzata Kolmus
fot. Wiper

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2018

Budujemy Dom 4/2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".