Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2018

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Osprzęt elektroinstalacyjny

W ostatnich latach nastąpił duży postęp technologiczny - co widać także na przykładzie osprzętu elektroinstalacyjnego, dzięki któremu możemy obsługiwać rozmaite urządzenia domowe. Producenci kładą nacisk na jego funkcjonalność, ale i świetny dizajn. O ile instalacje biegną zazwyczaj pod tynkiem, to osprzęt jest dobrze widoczny na ścianach pomieszczeń i powinien harmonizować z ich wystrojem.

Osprzęt elektroinstalacyjny

W wielu współczesnych domach normą jest rozbudowany system oświetlenia, elektryczne sterowanie roletami bądź żaluzjami, ponadto wentylacja mechaniczna, klimatyzacja, system alarmowy. Mieszkańcy korzystają z wielu urządzeń elektrycznych, multimedialnych itd. Do tego wszystkiego niezbędna jest właściwa instalacja elektryczna i teletechniczna, a także osprzęt.

W odpowiedzi na te potrzeby, producenci oferują bardzo zróżnicowany, funkcjonalny osprzęt elektroinstalacyjny, umożliwiający sterowanie intensywnością oświetlenia, symulowanie obecności domowników czy automatyczne wyłączanie światła (po określonym czasie lub w sytuacji, gdy w pomieszczeniu nikt się nie znajduje). Różnego typu naścienne przyciski/panele (do montażu podtynkowego - na powierzchni ściany widoczny jest tylko panel zewnętrzny) pozwalają na sterowanie wieloma systemami niezwiązanymi z oświetleniem (jak dystrybucja dźwięku, ogrzewanie, zacienienie okien).

W sprzedaży znajdziemy również gniazda przeznaczone do nowoczesnych urządzeń - np. do ładowania smartfona i tableta - czy systemów - jak instalacja centralnego odkurzania (można je zatem zgrać wizualnie z kontaktami wewnątrz domu). Pomyślano także o osprzęcie do montażu np. na ścianach z płyt gipsowo-kartonowych (specjalne ramki zapewniają idealne przyleganie do ścianki) oraz w wersji mini (niezastąpiony tam, gdzie liczy się oszczędność miejsca). Niektóre gniazda mają mocniejsze zaczepy, co zwiększa odporność na wyrwanie. Ciekawym rozwiązaniem jest też osprzęt z drewna albo o właściwościach antybakteryjnych.

Małgorzata Kolmus
fot. Schneider Electric

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2018

Budujemy Dom 4/2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".