Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2018

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Taras na gruncie

Dom bez tarasu wydaje się niekompletny. Bowiem taras jest jakby przedłużeniem salonu, miejscem relaksu łączącym budynek z otaczającym ogrodem. Jego wygląd, charakter wpływają na samopoczucie domowników, a także przybywających gości. Trwała, równa nawierzchnia umożliwia stabilne ustawienie mebli, zaś antypoślizgowa zapewnia bezpieczeństwo.

Taras na gruncie

W przypadku domów niepodpiwniczonych, tarasy budowane są najczęściej jako spoczywające na gruncie. Wariantów ich wykończenia jest obecnie sporo. Nawierzchnia pokryta brukiem lub płytami może płynnie łączyć się z tą ogrodową. Z kolei tarasy z desek prezentują się naturalnie i ładnie komponują z zielenią. Znacznie mniej popularne warianty to płyty ze szkła hartowanego albo warstwa żywicy poliuretanowej lub epoksydowej. Odchodzi się też od powszechnych niegdyś płytek, bo zarówno okładzina ceramiczna, jak i płyta betonowa, stanowiąca podstawę takiej budowli, dość szybko ulegają niszczeniu pod wpływem warunków atmosferycznych.

Dziś inwestorzy najczęściej decydują się na konstrukcje wznoszone "na sucho", mniejszym nakładem pracy i pieniędzy. Wśród nich mamy tarasy ziemne (z warstw kruszywa), wykańczane kostką/płytami, oraz wsparte na legarach deski/panele. Wyroby z betonu i drewna krajowego są bardzo popularne i w przystępnej cenie. Klinkier, kamień, drewno egzotyczne, a także kompozytowe panele są droższe, ale i trwalsze. Dostępne dziś produkty - w różnym kolorze, fakturze, kształcie - umożliwiają nam wybudowanie tarasu, o jakim marzymy. Jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji warto rozważyć, jaka nawierzchnia będzie najlepiej pasować do naszego domu i ogrodu - w stylu nowoczesnym czy tradycyjnym, drewniana czy np. kamienna.

Planowaniem tarasu najlepiej zająć się już na etapie projektowania budynku, bo ukształtowanie jego bryły ma spory wpływ na lokalizację, metraż i kształt miejsca wypoczynku. Na ogół jest ono usytuowane niedaleko kuchni i salonu - tzw. pomieszczeń dziennych, które również planuje się od strony ogrodu. W cieplejszych porach roku taras często pełni rolę salonu i jadalni, więc jego powierzchnia powinna wynosić minimum 10 m2, tym samym umożliwiając domownikom swobodny wypoczynek, spożywanie posiłków czy przyjmowanie gości. Nawet przy małym domu (a może przede wszystkim przy małym) warto zaplanować duży taras. Choć standardowo jest konstrukcją połączoną z budynkiem, część inwestorów buduje go w głębi ogrodu, jako patio.

Małgorzata Kolmus
fot. Libet

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2018

Budujemy Dom 4/2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".