Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2018

Pompy ciepła

Pompy ciepła to urządzenia bezobsługowe, przyjazne dla środowiska i tanie w eksploatacji. Przy tym ich ceny wyraźnie spadły w ostatnich latach, a doświadczonych instalatorów przybyło. Pokazujemy czym się kierować dobierając je do potrzeb budynku, warunków działki i własnych oczekiwań.

OD CZEGO NALEŻY ZACZĄĆ WYBÓR POMPY CIEPŁA?

Jeżeli myślimy o zastosowaniu pompy ciepła, przede wszystkim musimy odpowiedzieć sobie na pytanie do czego ma ona służyć. Możliwości jest kilka:

  • ogrzewanie budynku;
  • przygotowanie c.w.u. (ciepłej wody użytkowej);
  • chłodzenie pomieszczeń;
  • podgrzewanie wody w basenie.

To wszystko może robić jedno urządzenie, ale częściej spotyka się wyspecjalizowane - przede wszystkim pompy tylko do c.w.u. oraz basenowe. Ponadto do przewidzianych dominujących zastosowań pompy powinno się dostosować instalacje w domu. Przykładowo, podłogówka bardzo dobrze poradzi sobie z ogrzewaniem, ale do chłodzenia są lepsze i bardziej efektywne rozwiązania - ogrzewanie/chłodzenie sufitowe oraz pompy typu powietrze/powietrze, z jednostkami wewnętrznymi podobnymi do tych w klimatyzatorach.

Kolejna kwestia to czy pompa jako urządzenie grzewcze ma być jedynym źródłem ciepła w domu, czy może planujemy jej wspomaganie przez kocioł lub choćby kominek? A może już mamy jakąś instalację c.o. z kotłem? Od tego będą zależeć tak podstawowe parametry jak wymagana moc cieplna pompy oraz jej działanie w duże mrozy (szczególnie ważne dla pomp powietrznych).

Jarosław Antkiewicz
fot. De Dietrich

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!