Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2008

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Instalacja c.o.

Kompleksowa wymiana instalacji c.o.? Owszem, jeśli zmieniamy rodzaj paliwa, a rury i grzejniki są w złym stanie lub mamy instalację wykonaną niefachowo, przez co ogrzewanie nie zapewnia komfortu i jest nieekonomiczne.
Remont instalacji c.o. 
 (fot. Junkers Robert)

Na modernizację instalacji grzewczej decydujemy się głównie z trzech powodów – gdy zależy nam na tym, by:

  • zmniejszyć koszty ogrzewania,
  • poprawić estetykę pomieszczeń,
  • zapewnić sobie lepszy komfort użytkowania.
Kompleksowa modernizacja jest niezbędna wtedy, gdy kocioł odmawia posłuszeństwa, a przecieki z rur lub grzejników uniemożliwiają normalne funkcjonowanie instalacji. Trzeba wtedy wymienić kocioł z osprzętem, ułożyć nowe rury i zamontować nowe grzejniki.

 

Nie w każdym domu, w którym działanie instalacji budzi zastrzeżenia, konieczna jest kompleksowa wymiana wszystkich jej elementów – często pożądany efekt przynosi tylko częściowa modernizacja.

Na czym można oszczędzić

Zdecydowane obniżenie kosztów ogrzewania można uzyskać przez:
  • poprawienie izolacyjności cieplnej domu,
  • zastosowanie tańszego paliwa do ogrzewania.
Generalny remont domu jest okazją do przeprowadzenia termorenowacji połączonej z modernizacją instalacji grzewczej.

 

Zmiana rodzaju paliwa do ogrzewania zależy przede wszystkim od jego dostępności – nie wszędzie jest dostęp do sieci gazowej, czasem zdarzają się też trudności z ustawieniem zbiornika na gaz płynny.

 

Trzeba również uwzględnić wymagania stawiane pomieszczeniom, w których będzie umieszczony kocioł, gdyż nie zawsze można w domu wydzielić kotłownię lub zaplanować miejsce do składowania paliwa. Oczywiście jeśli pozostajemy przy dotychczas używanym paliwie, modernizacja sprowadzi się do wymiany kotła i ewentualnie związanego z nim osprzętu; można wtedy liczyć na obniżenie kosztów ogrzewania o 15 do 20%, zależnie od różnicy sprawności energetycznej nowego i starego urządzenia.

 

Zanim zdecydujemy się na zmianę paliwa, warto porównać koszty jednostkowe pozyskania energii z różnych paliw zamieszczone w poniższej tabeli. Wartości te trzeba traktować orientacyjnie, gdyż ceny poszczególnych nośników energii są obecnie często zmieniane. Trzeba też pamiętać o tym, że sprawność kotłów kondensacyjnych czy wyposażonych w rozbudowaną automatykę sterującą może być o 10–15% wyższa.

 

Korzystając z tego zestawienia, możemy w przybliżeniu określić, o ile zmieniają się koszty ogrzewania, gdy przestawimy je na inny rodzaj paliwa.

 

Jak się zmienią koszty? W domu ogrzewanym kotłem na paliwo stałe zużywa się rocznie 3 tony węgla. Stary kocioł ma sprawność około 50 %, zatem zapotrzebowanie domu na ciepło wynosi 10500 kWh (7 kWh/kg × 0,5 × 3000 kg). Koszty węgla wynoszą 1470 zł.

 

Ogrzewanie tego samego domu gazem z sieci będzie kosztowało: 10500 kWh × 0,18 zł/kWh = 1890 zł, czyli trochę więcej, ale za to znikną wszelkie niewygody związane z opalaniem węglem. W praktyce wydatki będą jednak jeszcze większe, bo gdy stanie się to proste i nie będzie wymagać żadnego wysiłku, będziemy utrzymywać podwyższony komfort cieplny w pomieszczeniach i utrzymywać stałą temperaturę w ciągu doby.

 

Kiedy dom ogrzewa się węglem, bywa często niedogrzany – zwłaszcza nad ranem, gdy węgiel w kotle się wypali. Przyczynia się to do oszczędności paliwa – nawet jeśli nie jest ona intencją mieszkańców. Przez zastosowanie kotła gazowego o wyższej sprawności – np. kondensacyjnego – oraz zainstalowanie programatora można obniżyć zużycie gazu, a więc i obniżyć wydatki.

 

Ogrzewanie tego samego domu gazem płynnym zwiększy ponad dwukrotnie wydatki na ogrzewanie. Z podobnym wzrostem kosztów ogrzewania musimy się liczyć, jeśli zdecydujemy się na ogrzewanie olejem opałowym.

 

Cezary Jankowski, Katarzyna Olędzka
Pełna wersja artykułu: Instalacja c.o.
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2008
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 5/2008

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".