Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2009

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Rolety, żaluzje, zasłony

Efektownie zaaranżowana okienna przestrzeń nie musi oznaczać tradycyjnego karnisza i kilku metrów tkanin. Pomysłów na zdobienie przestrzeni wokół okien jest wiele... ale nie skupiajmy się tylko na względach estetycznych.
Z troski o własne bezpieczeństwo zaopatrzmy okna w rolety zewnętrzne i okiennice, a żeby uchronić dom przed nadmiarem słońca i zapewnić domownikom intymność zamontujmy markizy, żaluzje, wertikale, rolety, story lub naklejmy na szyby folie odbijające światło.

Rolety, żaluzje, zasłony
(fot. Fakro)
Okienne dodatki mają do spełnienia różne funkcje, a ich wybór zależy od naszych upodobań i potrzeb.

 

Decyzje dotyczące elementów wystroju wnętrz, a więc i wyboru okiennych akcesoriów, podejmujemy zwykle pod koniec procesu urządzania domu. Jedynie montaż rolet zewnętrznych trzeba przewidzieć dużo wcześniej, już podczas stawiania murów, ponieważ ich elementy konstrukcyjne są ukryte w ścianie, a pancerz chowa się w specjalnej wnęce wymurowanej nad oknem.

 

Zewnętrzne rolety stosujemy zwykle jako zabezpieczenie przed włamaniem, ale również jako barierę przed hałasem i słońcem nadmiernie nagrzewającym wnętrza w upalne dni (zamontowanie rolet może obniżyć temperaturę wewnątrz nawet o 8°C) i wychładzaniem się pomieszczeń – w mroźne noce. Rolety zmniejszają straty ciepła zimą nawet o 40%, chronią również okna przed niszczącym wpływem deszczu i śniegu, przedłużając ich trwałość.

 

Zewnętrzne rolety zamontowane w oknach połaciowych przede wszystkim chronią poddasze przed nadmiernym nasłonecznieniem i nadmiernym wzrostem temperatury we wnętrzu.

 

Poza wyborem rodzaju rolet, zdecydować musimy o sposobie ich sterowania, czy będzie to napęd elektryczny uruchamiany np. za pomocą pilota, czy rolety podłączymy do instalacji inteligentnej sterującej pracą większości domowych urządzeń. Rolety mogą być również rozwijane i zwijane za pomocą baterii kumulującej promienie słoneczne lub, co jest najmniej wygodnym rozwiązaniem, sterowane ręcznie.

 

Nie bez znaczenia jest też kolor, który powinien harmonizować z elewacją. Najlepiej, jeśli rolety są w tym samym kolorze co okna, tynk lub pokrycie dachy albo inne elementy elewacyjne: rynny, okapniki daszków, barierki na tarasie, klinkier na cokole wokół domu…

 

Uwagi kolorystyczne dotyczą również doboru materiału na markizy i wybarwienia okiennic. Spotyka się czasem zbyt krzykliwe w kolorach markizy zamontowane nad drzwiami tarasowymi. Często ten element traktowany jest jako sezonowy i do jego wyboru nie przykładamy zbyt dużej wagi. Niestety zbyt intensywne kolory i wzory mogą zeszpecić pieczołowicie projektowaną kolorystykę całej elewacji.

 

Jeśli zależy nam na względach bezpieczeństwa, zdecydujmy się na rolety antywłamaniowe, wyposażone w specjalne zabezpieczenia: wzmocnienia dolnej listwy, maskownice prowadnicy, zamek montowany w dolnej lub środkowej części pancerza oraz rygiel ręczny. Warto pamiętać, że najtrudniejsze do sforsowania są rolety zamontowane w świetle okna.

 

Zastanawiając się nad wewnętrznym wystrojem okien, skupiamy się głównie na względach estetycznych; kolory i wzory rolet, żaluzji i zasłon dobieramy więc do stylu urządzenia wnętrza: kolorów ścian, mebli oraz naszych indywidualnych upodobań i obowiązujących trendów. Ważne jest jednak, byśmy nie zapominali o funkcji, jaką mają pełnić te przesłony, bo oprócz dekoracji okien powinny w różnym stopniu zatrzymywać promienie słoneczne i chronić przed wzrokiem sąsiadów. 

Ewa Milbert, architekt wnętrz

Pełny artykuł w PDF: Rolety, żaluzje, zasłony

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2009
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 5/2009

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".