Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2009

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wybieramy pompę ciepła - przegląd oferty rynkowej

Na krajowym rynku pomp ciepła konkuruje kilkudziesięciu producentów. Dominują produkty z Niemiec i Szwecji, ale są też polskie.

Wybieramy pompę ciepła - przegląd oferty rynkowej
(fot. Vaillant)
W marcu br. zwróciliśmy się do kilkudziesięciu firm aktywnych na polskim rynku pomp ciepła z prośbą o wypełnienie ankiety, wskazującej na modele pomp ciepła polecane do zastosowań w domach jednorodzinnych. Po analizie otrzymanych odpowiedzi, ostatecznie zdecydowaliśmy się ograniczyć przegląd oferty rynkowej do około dwudziestu czołowych dostawców/producentów.

 

Ustalenie listy tych czołowych graczy na krajowym rynku nie jest proste. Nie wszystkie firmy udzieliły nam odpowiedzi na zadane wprost pytanie o skalę produkcji lub sprzedaży. Dlatego wspieramy się dodatkowymi dwoma źródłami informacji.

 

Jest to wynik rankingu rozpoznawalności marki oraz dane o sprzedaży pomp ciepła w 2007 r. według BGR Consult. Jak widać, próba korelacji tych dwóch rozkładów nie jest zadaniem prostym. W rankingu rozpoznawalności marki/firmy, wykonanym w końcu 2008 r., czołowe trzy pozycje zajmują wielkie marki (Viessmann, Junkers, Vaillant), doskonale znane od lat na rynku kotłów. W ostatnich latach wszyscy wielcy producenci kotłów zainteresowali się również produkcją pomp ciepła, ale ich realny udział w rynku p.c. jest jeszcze nieduży (tylko Viessmann ma już znaczny udział).

 

Ponadto, nie zawsze „światowa” marka produktu jest kojarzona z jego polskim dostawcą. Na wykresie z 2 pierwsze miejsce zajmuje szwedzka marka IVT (należy do grupy kapitałowej Bosch), a polskim dostawcą pomp ciepła IVT jest firma Sun Energy, którą rozpoznaje zaledwie 6% czytelników BD. Podobnie firma Hydro-tech (ok. 12% rozpoznawalności na) powinna być kojarzona z marką Alpha Innotec (produkt niemiecki) jako dostawca pomp ciepła tej marki.

 

Biorąc pod uwagę zarówno oba rozkłady, jak i szereg dodatkowych informacji o krajowym rynku pomp ciepła, wybraliśmy marki/firmy mające realnie istotny udział w rynku i ich produkty prezentujemy w zbiorczym zestawieniu tabelarycznym. Łącznie to zestawienie zawiera informacje o 70 modelach pomp ciepła. Zanim jednak przystąpimy do wyboru konkretnego modelu pompy ciepła, niezbędne jest określenie kryteriów wyboru. Omówiemy je w kolejności wyznaczającej pewien algorytm podejmowania decyzji.

Funkcje pompy ciepła

Ze względu na przeznaczenie możemy podzielić p.c. na cztery rodzaje, realizujące następujące funkcje:
  • ogrzewanie
  • tylko c.w.u.
  • ogrzewanie + c.w.u.
  • chłodzenie
Pompa ciepła, która służy do ogrzewania pomieszczeń, może również służyć do grzania wody użytkowej, czyli wytwarzania c.w.u., jeśli podłączymy do niej zbiornik ciepłej wody. Funkcja łączona „ogrzewanie + c.w.u.” jest rozumiana jako rozwiązanie kompaktowe, czyli pompa ciepła zintegrowana z zasobnikiem c.w.u. w jednej obudowie. Pojemność zasobnika c.w.u. w kompakcie jest zwykle ograniczona do 160–180 l, a więc w przypadku większych potrzeb na c.w.u. (duża rodzina, częste kąpiele) lepiej połączyć p.c. służącą do ogrzewania z zewnętrznym zasobnikiem c.w.u. o pojemności 300–500 l.

 

Oferowane są też p.c. służące tylko do wytwarzania c.w.u. Zwykle mają one niewielką moc (ok. 2 kW) i mogą to być p.c. powietrze-woda, pobierające ciepło z powietrza usuwanego z wnętrza pomieszczeń. Funkcja chłodzenia zwykle jest możliwa opcjonalnie przez dołączenie dodatkowego modułu. Otrzymywanie ciepłej wody użytkowej oraz chłodzenie omówimy szczegółowo w kolejnych artykułach tego cyklu.

Pełny artykuł w PDF: Wybieramy pompę ciepła. Przegląd oferty rynkowej.

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2009
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 5/2009

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".