Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2010

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Komin z ceramiki czy ze stali?

Pytanie czytelnika: Jeszcze nie wiem, jakim paliwem będę ogrzewać dom, ale tak czy owak czeka mnie wybór komina. Dużo dobrego słyszałem i o prefabrykowanych kominach ceramicznych, i o stalowych, ale nie wiem, czym się kierować i na co zwrócić uwagę, dokonując wyboru.

Komin z ceramiki czy ze stali?
(fot. Schiedel)
Redakcja: Komin to ważny element instalacji grzewczej, który powinien dobierać fachowiec – inżynier budowlany z uprawnieniami wykonawczymi, specjalista kominiarski lub projektant instalacji. Komin musi być niezawodny, a jednym z tego warunków jest dopasowanie go do kotła, który ma ogrzewać dom.

 

Jeszcze kilkanaście lat temu budowało się przede wszystkim kominy murowane, dostosowane do kotłów na paliwo stałe. Obecnie coraz liczniejsi inwestorzy wybierają ogrzewanie gazem lub olejem, które, choć droższe, jest jednak znacznie wygodniejsze, a ponadto mniej zanieczyszcza środowisko naturalne. Spaliny gazu i oleju mają niższą temperaturę niż te, które powstają podczas spalania węgla lub drewna.

 

Z chłodniejszych spalin łatwo wykrapla się para wodna, ponadto spaliny gazu ziemnego i oleju opałowego zawierają znacznie więcej wody niż te powstające w wyniku spalania węgla. Powoduje to tworzenie się wewnątrz komina tzw. kondensatu, czyli skroplin zawierających rozpuszczone związki chemiczne powstałe w czasie spalania. Kondensat jest żrący i może szybko doprowadzić do zniszczenia ścianek komina, jeśli nie ma on specjalnych zabezpieczeń.

 

Takim zabezpieczeniem może być wkład stalowy albo ceramiczny, choć obecnie coraz popularniejsze są specjalne prefabrykowane systemy kominowe. Główną zaletą tych kominów jest to, że powstają w wytwórni, a nie na budowie, gdzie nietrudno o błędy. Montuje się je łatwo i dużo szybciej, niż muruje kominy tradycyjne, gdyż producenci oferują wszystkie elementy i materiały potrzebne do montażu: nie tylko rury czy izolacje, ale także drzwiczki rewizyjne, specjalne zakończenia komina oraz kit lub zaprawy.

Prefabrykowane kominy ceramiczne

Komin prefabrykowany można postawić jako wolno stojący, może on być też fragmentem ściany wewnętrznej lub zewnętrznej budynku.

 

Do jakich kotłów? W sprzedaży są prefabrykowane kominy ceramiczne przeznaczone do kotłów opalanych tylko jednym typem paliwa: albo stałym, albo płynnym. Są też kominy uniwersalne – nadające się zarówno do kotłów na paliwo stałe, czyli węgiel, drewno, koks, pelety, jak i do kotłów na gaz i olej. Taki komin mogą wybrać ci budujący, którzy jeszcze nie podjęli decyzji, czym będą ogrzewać dom, a także ci, którzy w przyszłości planują zmianę rodzaju opału.

 

Elementy komina. Komin ceramiczny to rura z kamionki kwasoodpornej lub ceramiki szamotowej obudowana pustakami z betonu lekkiego. Pomiędzy obudową a ceramicznym wkładem kominowym może być izolacja termiczna z wełny mineralnej, która chroni obudowę przed przegrzaniem.

 

Aleksandra Kuśmierczyk

Pełny artykuł w PDF Komin z ceramiki czy ze stali?

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2010
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 5/2010

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".