Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2010

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wannę z hydromasażem

Hydromasaż relaksuje, odpręża, działa korzystnie na organizm, dotlenia go, jest dobry na krążenie, stawy, kręgosłup i skórę. A dzięki coraz przystępniejszym cenom wanien można się nim cieszyć również w swoim domu. Co musimy wiedzieć, aby je kupić?

Wannę z hydromasażem
(fot. Kohler)
Z jednej strony słyszymy, że komfortowo jest mieć w domu małe spa, w którym można się relaksować, z drugiej – że czyszczenie takich wanien jest pracochłonne, a pompy zbyt hałasują. Na forach internetowych jedni przekonują do zakupu, inni odradzają. Czym więc się kierować? Aby rozwiać wątpliwości, zapraszamy do lektury artykułu.

 

Jednym z ważnych wyborów, jaki podejmuje się podczas zakupu wanny z hydromasażem, jest jej wielkość. Co nam oferują producenci? Mniejsze wanny mają 1,5 m długości, 35 cm głębokości i 150 l pojemności, duże wanny mogą mieć 3 m długości, 50 cm głębokości i 450 l pojemności. Wanny o głębokości do 40 cm są popularne ze względu na oszczędność wody podczas kąpieli. Wanny z hydromasażem – tak samo jak zwykłe – mogą mieć różne kształty i wymiary:

  • prostokątne od 120 × 70 do 190 × 90 cm;
  • asymetryczne od 145 × 100 do 160 × 100 cm;
  • owalne od 165 × 130 do 190 × 100 cm;
  • narożne od 125 × 125 do 153 × 153 cm.
Jeśli podobają się nam formy asymetryczne, sprawdźmy, czy w ofercie firmy są „prawe” i „lewe” modele: do prawego lub lewego narożnika łazienki.

 

Warto jednak pamiętać, że wielkość łączy się z pojemnością, a ta z kolei z możliwością przygotowania odpowiedniej ilości ciepłej wody do napełnienia wanny oraz z kosztami jej zużycia. Wielkość wanny ma także wpływ na to, ile osób będzie mogło z niej korzystać jednocześnie.

Dysze

W zależności od modelu wanny, montuje się w niej zazwyczaj od kilku do kilkunastu dysz, przez które wypływają strumienie wody. W najdroższych modelach jest ich nawet ponad 20. Najczęściej producenci proponują standardową liczbę dysz określonego rodzaju, a dodatkowe dysze można zamówić jako opcję i trzeba za nie dopłacić. A jaka powinna być minimalna liczba dysz? Aby hydromasaż przynosił odpowiednie efekty, w wannie powinny być co najmniej 3–4 dysze.

 

Dysze różnią się wielkością i mocą, z jaką wypływa z nich strumień wody. Są dysze regulowane: strumień można kierować w dowolne miejsce ciała i dostosować go do indywidualnych potrzeb. Niektóre dysze można zamykać, co umożliwia punktowe ustawienie masażu lub zwiększenie jego intensywności w dyszach otwartych.

 

Dysze mogą być montowane w specjalnych zagłębieniach lub równo z powierzchnią wanny. Warto wiedzieć, że montowane w zagłębieniach nie ograniczają w żaden sposób wygody korzystania z kąpieli. Rozmieszczenie dysz w ściankach wanny z hydromasażem nie jest przypadkowe – są one tak ustawione, by efekt masażu był najlepszy. Zależnie od liczby dysz nakierowywane są one na najbardziej narażone na napięcie mięśnie ciała: kark, plecy, ramiona, uda, łydki i stopy. Więcej dysz sprawia, że masaż jest bardziej precyzyjny. Przykładowo – do masażu pleców wystarcza jedna duża dysza i kilka mniejszych (zwanych minidyszami), które rozmieszczone są symetrycznie po obu stronach pleców. Aby masaż był skuteczny, odległość ciała od dyszy powinna wynosić około 10 cm.

 

Olimpia Wolf

Pełny artykuł w PDF Wannę z hydromasażem

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2010
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 5/2010

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".