Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2011

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Okna i drzwi

Okna i drzwi to niezbędne elementy zamykające otwory w przegrodach zewnętrznych budynku, a przypadku drzwi wewnętrznych – ścianach oddzielających pomieszczenia. Wybierając je, musimy odpowiedzieć sobie, czego przede wszystkim oczekujemy? Zmniejszenia strat ciepła, większej odporności na włamanie, czy może dużej trwałości, tak by przez lata nie trzeba było robić remontu? Takich cech jest wiele i musimy zdecydować, co jest dla nas najważniejsze.

Energooszczędność

Okna i drzwi
(fot. Lupol)
Okna
Ze względu na ich dużą powierzchnię okien najważniejsza jest ich energooszczędność. Współczynnik przenikania ciepła (U) przeciętnego okna wynosi obecnie ok. 1,5 W/(m2·K). Dostępne są także bardziej energooszczędne o U ok. 1 W/(m2·K). Jednak izolacyjność nawet najlepszych okien jest i tak o wiele gorsza niż typowej ściany, której U nie może obecnie przekraczać 0,3 W/(m2·K).

 

Niektórzy sprzedawcy chętnie podają współczynnik U dla samej szyby, a nie całego okna. Nic dziwnego, bo obecnie typowa jest wartość U = 1 W/(m2·K) dla szyby, podczas gdy współczynnik ten dla całego okna wynosi ok. 1,5 W/(m2·K). Nie dajmy się więc nabrać i zawsze pytajmy o parametry okna jako całości.

 

Warto zwrócić uwagę, że izolacyjność poprawiono dzięki zwiększeniu grubości profili okiennych i zastosowaniu trzeciej szyby. Charakterystyczne jest również to, że trudno obniżyć współczynnik U znacząco poniżej 1,0.

 

Myśląc o energooszczędności, trzeba mieć na uwadze także jej koszty. W tym przypadku, ile dzięki lepszym oknom zaoszczędzimy, a z drugiej strony o ile więcej będziemy musieli za nie dopłacić?

 

W typowym domu jednorodzinnym o powierzchni ok. 150 m2 ogrzewanym gazem ziemnym oszczędności z zastąpienia dobrych okien standardowych o U = 1,3 W/(m2·K), oknami o U = 0,95 W/(m2·K) wyniosą 200–250 zł rocznie. Wszystko zależy, więc od tego, ile będziemy musieli dopłacić i jaki okres zwrotu jest dla nas akceptowalny.

 

Uwaga! Dla wielkości strat ciepła równie istotny jak współczynnik U okna jest sposób jego montażu. W ścianach wielowarstwowych izolacja powinna zachodzić ok. 3 cm z każdej strony na ramę, a jeszcze lepiej, jeśli okno zostanie umieszczone wewnątrz warstwy izolacyjnej. Jednak ten drugi sposób jest trudniejszy i najlepiej wykonać go za pomocą specjalnych łączników.

 

Drzwi zewnętrzne i wewnętrzne
Drzwi zewnętrzne to zaledwie ok. 2 m2, a ponadto zwykle prowadzą do przedsionka, w którym temperatura powierzchni ściany jest niższa niż w pozostałych pomieszczeniach – tworzy się w ten sposób strefę buforową, dzięki czemu straty ciepła zostają ograniczone. Współczynnik przenikania ciepła drzwi nie jest szczególnie istotny.

 

Natomiast izolacyjność cieplna drzwi wewnętrznych nie ma znaczenia, gdy oddzielają pomieszczenia o tej samej lub bardzo zbliżonej temperaturze. Drzwi o lepszych parametrach termoizolacyjnych należy zastosować zaś jeśli prowadzą z pomieszczeń mieszkalnych do piwnicy lub na strych. Będą też użyteczne, jeśli prowadzą do pomieszczeń używanych tylko okresowo, np. pokoi gościnnych na poddaszu.

 

Jarosław Antkiewicz

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 5/2011

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2011
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 5/2011

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".