Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2011

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Klimatyzacja

Ze względu na niski poziom hałasu oraz małe gabaryty w domach jednorodzinnych najczęściej stosowane są klimatyzatory ścienne. Mogą to być urządzenia wyposażone w filtry, które oczyszczają powietrze nie tylko z kurzu, ale również z zapachów, dymu tytoniowego, bakterii, zarodników grzybów, czyli szkodliwych dla zdrowia substancji.

Klimatyzacja
(fot. Klima Therm)
Rodzajów klimatyzatorów jest wiele, podpowiadamy, który wybrać i jak prawidłowo go zamontować, by ustrzec się częstych wizyt serwisantów.

Monoblok

Jest to przenośne urządzenie mające wszystkie elementy w jednej obudowie. Powietrze zaczerpnięte z pomieszczenia, służące do schłodzenia sprężarki klimatyzatora, wyprowadza się na zewnątrz budynku rurą o średnicy ok. 10 cm. Rurę najczęściej wystawia się przez uchylone okno, w związku z czym do klimatyzowanego pomieszczenia napływa ciepło z zewnątrz. Powietrze nie krąży więc w obiegu zamkniętym, a urządzenie nie ma najlepszej wydajności i zużywa więcej energii niż klimatyzatory innych typów. Poza tym wadą monobloku jest dość głośna praca: sprężarka i wentylatory – urządzenia wytwarzające hałas – znajdują się w ochładzanym pomieszczeniu.

 

Hałas może być uciążliwy dla domowników. Szczególnie głośne są urządzenia tanie, które dodatkowo, jeśli z czasem się zużyją, mogą hałasować jeszcze bardziej. Zaletą monobloku jest możliwość samodzielnego montażu.

Split

Urządzenie składa się z dwóch części – jednostki zewnętrznej (ze sprężarką, skraplaczem i wentylatorem wymuszającym ruch powietrza) oraz wewnętrznej (z parownikiem i wentylatorem), połączonych cienkimi rurkami (tzw. rurkami freonowymi), przez które przepływa czynnik chłodniczy. Ciepło powstające w jednostce wewnętrznej jest oddawane do pomieszczenia, a powietrze w urządzeniu może krążyć w obiegu zamkniętym.

 

Najbardziej hałaśliwe urządzenie – jednostka zewnętrzna zamontowana jest na zewnątrz. W klimatyzatorach typu split kondensat jest w sposób ciągły odprowadzany do kanalizacji podłączoną do niego specjalną rurką lub spływa na trawnik. Urządzenia te są wydajniejsze niż monobloki, korzystanie z nich nie wiąże się z przymusowym wystawianiem rury przez uchylone okno. Wymagają fachowego montażu.

 

Joanna Dąbrowska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 5/2011

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2011
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 5/2011

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".