Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2011

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Odkurzacz centralny

Obecnie centralny odkurzacz jest standardowym wyposażeniem każdego nowoczesnego domu. Aby sprawnie działał, zaprojektowanie i wykonanie instalacji należy powierzyć doświadczonemu wykonawcy. By mieć pewność, że instalacja będzie działać bez zarzutu, warto poznać zasady projektowania i błędy jakich należy unikać podczas montażu instalacji.

Odkurzacz centralny
(fot. AeroVac (Santech))
Zanim skupimy się na tajnikach projektowania i montażu, warto dowiedzieć się, czym jest instalacja centralnego odkurzania. Instalację centralnego odkurzania tworzy jednostka centralna, gniazda ssące i łączące je rury oraz akcesoria do sprzątania.

Jednostka centralna

Jest najdroższym i najważniejszym elementem instalacji: wytwarza podciśnienie, umożliwia przepływ powietrza w instalacji, oczyszcza zassane powietrze oraz wydmuchuje je na zewnątrz domu. Wymaga podłączenia elektrycznego z zabezpieczeniem min. 16 A.

 

Jednostki centralne różnią się wielkością, mocą, rozwiązaniami konstrukcyjnymi, metodą filtracji powietrza, okresem gwarancji, a w konsekwencji także ceną. Jednostkę centralną montuje się dopiero po wykończeniu domu.

Cyklon czy worek?

Pierwszym kryterium wyboru jednostki centralnej jest zastosowana w niej metoda filtracji zebranych zanieczyszczeń, która może być cykloniczna albo workowa. Odkurzacz z separatorem cyklonicznym do oddzielania kurzu od powietrza wykorzystuje działanie siły odśrodkowej: kurz opada do zbiornika na śmieci, a oczyszczone powietrze jest wydmuchiwane na zewnątrz domu. Zaletą tego rozwiązania jest stała wydajność jednostki centralnej bez względu na ilość kurzu zgromadzonego w zbiorniku. Aby poprawić skuteczność filtracji powietrza, niektórzy producenci stosują dodatkowe filtry.

 

W odkurzaczu z separacją workową powietrze oddziela od zasysanego kurzu worek z tkaniny, tzw. worek odwrócony, który w czasie pracy jest podrywany przez zasysane przez silnik powietrze i po jego wyłączeniu worek opada pod wpływem grawitacji nad zbiornik na śmieci i oczyszcza się z zebranego kurzu (stąd jego nazwa). Niestety w praktyce worki te opadają powoli, wskutek czego oczyszczają się tylko z ciężkich frakcji, a drobny pył, który je najbardziej zapycha, trzeba wytrzepywać ręcznie.

 

W jednostce centralnej jest również pojemnik na kurz (o pojemności 26–30 l), który trzeba opróżniać.

 

Uwaga! W obudowie cyklonicznych jednostek centralnych nie może być zamontowane gniazdo ssawne, bo zaburzałoby ono separację cykloniczną. Jeśli więc widzimy odkurzacz z gniazdem ssawnym, na pewno jest to urządzenie wyposażone w worek odwrócony.

 

Joanna Dąbrowska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 5/2011

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2011
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 5/2011

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".