Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2011

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Uzdatnianie wody

Woda z wodociągu nie wymaga uzdatniania, choć może nie odpowiadać nam jej smak lub zapach. Jeśli korzystamy z własnego ujęcia, sami musimy zadbać o jakość wody. Na początku trzeba zbadać jej skład i do wyniku badania dostosować rodzaj i ilość niezbędnych filtrów.

Woda z własnego ujęcia

Uzdatnianie wody
(fot. Hansgrohe)
Rodzaj zanieczyszczeń wody zależy od głębokości, z jakiej ją pobieramy. Jeżeli woda pochodzi z głębokości kilku metrów, należy sprawdzić, czy nie jest zanieczyszczona niebezpiecznymi azotanami, bakteriami lub związkami organicznymi. Niestety wówczas lepiej wykopać nową studnię, niż korzystać z tak zanieczyszczonej wody. Dlatego, zanim wykopiemy płytką studnię, nie przekraczając pierwszej warstwy nieprzepuszczalnej, sprawdźmy, czy w okolicy nie ma pól uprawnych lub zakładów przemysłowych.

 

Woda pobierana z pokładu poniżej pierwszej warstwy nieprzepuszczalnej zawiera zazwyczaj zbyt duże wartości żelaza i manganu, może też być zbyt twarda lub zawierać amoniak, siarkowodór i chlorki. Nie zawiera za to niebezpiecznych zanieczyszczeń charakterystycznych dla płytkiej studni.

 

Do uzdatniania wody w domu jednorodzinnym służą kolumny filtracyjne. Wymagają zasilania elektrycznego i podłączenia do kanalizacji. Zbudowane są z kilku filtrów wypełnionych różnymi złożami, usuwającymi określone zanieczyszczenia:
  • złoże piaskowo-żwirowe – usuwa związki żelaza,
  • aktywne złoże katalityczne – usuwa związki żelaza i manganu,
  • żywica jonowymienna – usuwa jony wapnia i magnezu: zmiękcza wodę,
  • granulowany węgiel aktywny – usuwa związki organiczne i zawiesiny, poprawia smak i zapach wody.
Kolumna filtracyjna wymaga regeneracji. Proces ten polega na jej płukaniu w kierunku przeciwnym do przepływu roboczego. Wypłukane zanieczyszczenia odprowadzane są do kanalizacji lub szamba.

 

Najczęściej płukanie ustawia się co określoną liczbę dni (1–7) bez względu na to, ile wody przepłynęło przez filtr. W droższych urządzeniach płukanie odbywa się po przefiltrowaniu przez złoże określonej ilości wody.

 

Za kolumną filtracyjną można zamontować wodomierz i płukanie wykonywać wg jego wskazań.

 

Płukaniem można sterować na 3 sposoby:
  • automatycznie – do kolumny ciśnieniowej montuje się głowicę sterującą; ustawia się na niej proces płukania i regeneracji złóż; rozwiązanie wygodne, ale drogie;
  • półautomatycznie – montuje się prostszy typ głowicy; ręcznie nastawia się proces płukania; trzeba pamiętać o systematycznym włączeniu i wyłączeniu płukania;
  • ręcznie – kolumna filtracyjna nie ma głowicy sterującej; przestawiając zawory zamontowane przy urządzeniu, ręcznie ustawia się procesy płukania i regeneracji; rozwiązanie najtańsze, ale najmniej wygodne.
Uwaga! Warto dopytać firmę instalującą kolumnę filtracyjną, jak często musi być płukana. Jest to szczególnie istotne, gdy wypłukane zanieczyszczenia odprowadzamy do szamba. Może się bowiem okazać, że trzeba będzie częściej wywozić ścieki.

 

Warto również pamiętać, że odpowiednią intensywność płukania zapewnia właściwe ciśnienie wody, dlatego trzeba to uwzględnić przy doborze zestawu hydroforowego.

 

Joanna Dąbrowska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 5/2011

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2011
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 5/2011

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".