Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2011

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Instalacje inteligentne

Nowoczesne domy coraz częściej wyposażane są w tzw. inteligentne instalacje, podnoszące bezpieczeństwo domowników oraz wpływające na ogólny komfort użytkowania budynku. Systemy te chronią przed nieproszonymi gośćmi i zdarzeniami losowymi. Sprawiają, że nasze życie jest wygodniejsze, a koszty związane z utrzymaniem domu – niższe.

Domofony

Instalacje inteligentne
(fot. Eaton Electric)
To najprostsze i najtańsze urządzenia, umożliwiające kontrolę dostępu do mieszkania czy posesji. Domofony możemy podzielić na analogowe (przeważnie stosowane w domach jednorodzinnych) i cyfrowe. Najlepiej jest kupować je w zestawach, obejmujących domofon, stację bramową, ramki do montażu, ewentualnie zasilacz. Montowany w domu moduł słuchawkowy wyposażony jest w przycisk, umożliwiający zwalnianie zamka elektromagnetycznego przy furtce. Stacje bramowe przeważnie wykonane są z tworzywa sztucznego (w droższych modelach robi się je z aluminium lub stali) i mają podświetlany szyld.

 

Mogą być montowane podtynkowo lub natynkowo (wówczas w zestawie zwykle znajduje się specjalny daszek).

Wideofony

Jest to ulepszona (ale też niestety droższa) wersja domofonu. Umożliwia nie tylko kontakt głosowy ze stojącą przy furtce czy bramie osobą, ale także podgląd. Na montaż wideofonu warto zdecydować się wtedy, gdy nie jesteśmy w stanie zobaczyć z domu, co dzieje się przed naszą posesją. Barierami mogą być szczelne ogrodzenie lub bujna roślinność. Wideofony, podobnie jak domofony, dostępne są przeważnie w zestawach. W jego skład wchodzi montowany w domu panel z ekranem LCD (czarno- biały lub kolorowy, zwykle o przekątnej od 4 do 7 cali) oraz stacja bramowa z kamerą (niekiedy z regulowanym kątem widzenia), doświetlaną nocą diodami LED. Droższe wideofony wyposażane są w ekran dotykowy, umożliwiający regulację jasności, kontrastu, głośności. Mają możliwość nagrywania obrazu i dźwięku (najczęściej na kartach SD), funkcję alarmu, który załącza się po aktywacji sensora kontaktronowego (np. gdy jest niedomknięta furtka), mogą być także połączone z kamerami dozorowymi, z których obraz pokazywany jest na wyświetlaczu.

 

Uwaga! Jeśli zdecydujemy się na montaż domofonu lub wideofonu, warto położyć w ziemi odpowiednie okablowanie. Kabel ziemny (lub zwykły przewód w peszlu) należy zakopać na głębokości ok. 70 cm, a 10 cm nad nim ułożyć tzw. folię ostrzegawczą. Do instalacji domofonu (zarówno w wersji analogowej, jak i cyfrowej) odpowiedni będzie przewód 6-żyłowy, zaś do wideofonu – przewód 8-żyłowy (plus kabel koncentryczny).

 

Tomasz Wojciuk

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 5/2011

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2011
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 5/2011

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".