Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2011

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Komfort koszenia. Wybór kosiarki

Gwarancją wygodnego koszenia jest przede wszystkim wybór odpowiedniej kosiarki. Ważnym kryterium przy poszukiwaniach optymalnego sprzętu jest wielkość trawnika i ukształtowanie terenu, ale to niejedyny wyznacznik...

Wielkość trawnika

Komfort koszenia. Wybór kosiarki
(fot. Bosch)
Do skoszenia małych powierzchni wystarczy kosiarka ręczna lub elektryczna. Kosiarki ręczne nie mają silnika – napęd na bęben tnący przenoszony jest z kół podporowych, a koszenie wykonuje się skokami, nadając kosiarce możliwie dużą prędkość przez gwałtowne wyprostowanie rąk. Koszenie przypomina ścinanie za pomocą nożyczek – źdźbła trawy nie mają poszarpanych końców, nie żółkną i są bardziej odporne na choroby. Przy zakupie takiej kosiarki warto zwrócić uwagę na opory toczenia (warto dla porównania przetoczyć kilka modeli) oraz na zakres i sposób regulacji wysokości cięcia.

 

Kosiarki elektryczne mają ograniczony czas pracy akumulatora, a jeśli podłączone są do sieci, wówczas ich zasięg ogranicza długość przewodu zasilającego. Jeśli więc zasięg kabla kosiarki uniemożliwia skoszenie całego trawnika i w ogrodzie brakuje dodatkowych źródeł zasilania, powinniśmy rozejrzeć się za kosiarką akumulatorową lub spalinową.

Ukształtowanie terenu

Trawniki o nieregularnym kształcie, które są uzupełnieniem roślinności, najwygodniej kosi się kosiarkami, którymi łatwo manewrować między drzewami, krzewami czy rabatami. Do takich należą niewielkie kosiarki elektryczne oraz ręczne o małej szerokości roboczej. Duży, prostokątny trawnik można szybko skosić kosiarką o dużej szerokości roboczej (min. 50 cm) i o dużej mocy silnika (min. 4 KM). Do pracy na pochyłościach odpowiednie są kosiarki z silnikiem 2-suwowym oraz ręczne i elektryczne. Trawnik na terenie nierównym, z zagłębieniami, oraz na działce leśnej, na której mogą leżeć szyszki lub gałązki, najlepiej kosić kosą spalinową lub elektryczną. Do takiego terenu na pewno nie będą nadawały się kosiarki spalinowe wyposażone w silnik 4-suwowy – ten, przy pracy na terenie o znacznym nachyleniu, nie jest dostatecznie smarowany.

 

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym "Czas na ogród" - dodatku do miesięcznika Budujemy Dom 5/2011

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2011
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 5/2011

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".