Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Centralny odkurzacz

Dziś trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez systemu centralnego odkurzania. Instalacja taka, choć do tanich nie należy, pozwala dyskretnie wyeliminować z pomieszczeń nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia, co ma znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy w domu mieszkają alergicy. Aby jednak system działał efektywnie, należy właściwie dobrać poszczególne jego elementy i nie popełnić błędów montażowych.

bd5_12odku_250
(fot. Cyclovac)
Największe zalety systemu centralnego odkurzania, w porównaniu z odkurzaczem tradycyjnym, to bezgłośna praca, możliwość usuwania z pomieszczeń najdrobniejszych cząsteczek kurzu, szybkość i wygoda użytkowania, uniwersalność – odkurzacza centralnego można używać również do sprzątania kotłowni, tarasu, garażu, samochodu, a nawet rozlanej wody czy popiołu z kominka (po podłączeniu separatora).

 

Serce systemu stanowi, umieszczona najczęściej w garażu, jednostka centralna, składająca się z silnika wytwarzającego w instalacji podciśnienie i pojemnika, do którego zasysane są zanieczyszczenia. Od jednostki centralnej odchodzi system rozmieszczonych pod tynkiem i podłogą rur, z gniazdami ssącymi i automatycznymi szufelkami. Po podłączeniu do jednego z gniazd elastycznego węża, zakończonego szczotką lub specjalną nasadką, silnik w jednostce centralnej zaczyna pracować i można zacząć odkurzanie. Oczywiście, powyższy opis jest dość ogólny, a dostępne na rynku systemy często bywają znacznie bardziej skomplikowane, różnią się sposobem filtrowania zanieczyszczeń, mocą i rodzajem sterowania. Pomimo to, zasada ich działania jest podobna.

Projektowanie i montaż systemu

Decyzję o rozmieszczeniu w budynku systemu centralnego odkurzania najlepiej jest podejmować już na etapie projektowania domu. Wówczas będziemy mogli zawczasu uwzględnić najodpowiedniejsze miejsce dla jednostki centralnej, najkorzystniej rozmieścić gniazda ssące i bezkolizyjnie poprowadzić przewody.

 

Wykonanie systemu w nowo budowanym domu najlepiej jest podzielić na dwa etapy. Pierwszy etap rozpoczynamy, gdy dom jest jeszcze w stanie surowym, przed wykonaniem wylewek i ułożeniem na ścianach tynków. Obejmuje on wyznaczenie miejsc, w których znajdą się gniazda ssące i szufelki, ułożenie rur oraz wyprowadzenie na zewnątrz wyrzutni powietrza. W drugim etapie wystarczy założyć na ściany gniazda, zainstalować automatyczne szufelki oraz kupić i zamontować wybraną wcześniej jednostkę centralną.

 

Tomasz Wojciuk

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 5/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 5/2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".