Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Blachy dachowe

Pokrycia dachowe z blachy wykonuje się od setek lat. Są lekkie, szczelne, niepalne i wciąż udoskonalane. Wybór jest spory: blacha może być płaska lub profilowana, w niemal dowolnym kolorze. Zróżnicowana jest jej cena – zależy od materiału, z jakiego wykonano pokrycie oraz od sposobu jego wykończenia.

Blachodachówka

Blachy dachowe
(fot. Balex Metal)
Jest to blacha z przetłoczeniami imitującymi ułożone dachówki. Prawie zawsze wykonuje się ją z ocynkowanej blachy stalowej pokrytej powłokami ochronnymi. Jest popularnym, niedrogim, trwałym (trwałość oceniana na ok. pół wieku) i jednym z najlżejszych materiałów dekarskich. Nie wymaga więc zastosowania ciężkiej konstrukcji więźby, co wiąże się z oszczędnością i ma istotne znaczenie w przypadku renowacji dachu – przy wymianie pokrycia więźba nie będzie wymagała wzmocnienia.

 

Blachodachówka sprzedawana jest w arkuszach o szerokości ok. 1 m i długości do 7 m. Długie arkusze (ponad 4 m) są wiotkie i mogą łatwo uszkodzić się w czasie transportu, jednak ich zaletą jest brak łączeń. Pamiętajmy, że sztywność arkusza blachodachówki zależy też od głębokości przetłoczeń – im większe, tym blacha sztywniejsza. Jednak w ostatnich latach wśród producentów wyraźna jest tendencja do spłycania przetłoczeń (płytkie przetłoczenia to mniejsze zużycie stali).

 

Blachodachówka nadaje się na niemal wszystkie rodzaje dachów stromych – o nachyleniu ponad 15°. Jeśli pod pokryciem ułożone jest sztywne poszycie z izolacją z papy, blachodachówkę można zastosować nawet na dachu o nachyleniu 10°. Łatwo się ją układa na dużych dachach o nieskomplikowanym kształcie, bez lukarn, bo ogranicza to potrzebę kłopotliwego cięcia i dopasowywania arkuszy.

Blacha płaska

Może być wykonana z każdego metalu stosowanego na pokrycia – od stali powlekanej po miedź. Sprzedawana jest w arkuszach (np. 1 × 2 m) lub w długich zwojach, które tnie się tak, by pokrywały połać dachu od kalenicy po okap.

 

Blachy płaskie nadają się do krycia zarówno prostych, jak i skomplikowanych dachów. Ilość odpadów jest niewielka, bo odcięte fragmenty arkuszy można wykorzystać w innych miejscach. Dach pod to pokrycie powinien mieć nachylenie większe niż 6° i musi mieć sztywne poszycie.

 

Małgorzata Kolmus

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 5/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 5/2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".