Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2012

Blachy dachowe

Pokrycia dachowe z blachy wykonuje się od setek lat. Są lekkie, szczelne, niepalne i wciąż udoskonalane. Wybór jest spory: blacha może być płaska lub profilowana, w niemal dowolnym kolorze. Zróżnicowana jest jej cena – zależy od materiału, z jakiego wykonano pokrycie oraz od sposobu jego wykończenia.

Blachodachówka

Blachy dachowe
(fot. Balex Metal)
Jest to blacha z przetłoczeniami imitującymi ułożone dachówki. Prawie zawsze wykonuje się ją z ocynkowanej blachy stalowej pokrytej powłokami ochronnymi. Jest popularnym, niedrogim, trwałym (trwałość oceniana na ok. pół wieku) i jednym z najlżejszych materiałów dekarskich. Nie wymaga więc zastosowania ciężkiej konstrukcji więźby, co wiąże się z oszczędnością i ma istotne znaczenie w przypadku renowacji dachu – przy wymianie pokrycia więźba nie będzie wymagała wzmocnienia.

 

Blachodachówka sprzedawana jest w arkuszach o szerokości ok. 1 m i długości do 7 m. Długie arkusze (ponad 4 m) są wiotkie i mogą łatwo uszkodzić się w czasie transportu, jednak ich zaletą jest brak łączeń. Pamiętajmy, że sztywność arkusza blachodachówki zależy też od głębokości przetłoczeń – im większe, tym blacha sztywniejsza. Jednak w ostatnich latach wśród producentów wyraźna jest tendencja do spłycania przetłoczeń (płytkie przetłoczenia to mniejsze zużycie stali).

 

Blachodachówka nadaje się na niemal wszystkie rodzaje dachów stromych – o nachyleniu ponad 15°. Jeśli pod pokryciem ułożone jest sztywne poszycie z izolacją z papy, blachodachówkę można zastosować nawet na dachu o nachyleniu 10°. Łatwo się ją układa na dużych dachach o nieskomplikowanym kształcie, bez lukarn, bo ogranicza to potrzebę kłopotliwego cięcia i dopasowywania arkuszy.

Blacha płaska

Może być wykonana z każdego metalu stosowanego na pokrycia – od stali powlekanej po miedź. Sprzedawana jest w arkuszach (np. 1 × 2 m) lub w długich zwojach, które tnie się tak, by pokrywały połać dachu od kalenicy po okap.

 

Blachy płaskie nadają się do krycia zarówno prostych, jak i skomplikowanych dachów. Ilość odpadów jest niewielka, bo odcięte fragmenty arkuszy można wykorzystać w innych miejscach. Dach pod to pokrycie powinien mieć nachylenie większe niż 6° i musi mieć sztywne poszycie.

 

Małgorzata Kolmus

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 5/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!