Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Domofony, alarmy, instalacje inteligentne

Domofon lub wideodomofon to przede wszystkim wygoda i podstawowe zabezpieczenie, ograniczające dostęp na posesję. Zapewnienie bezpieczeństwa jest zaś zadaniem instalacji alarmowej. Z kolei instalacje inteligentne integrują pracę innych urządzeń i instalacji. Dzięki nim nie musimy np. pamiętać o opuszczaniu na noc rolet zewnętrznych.

Domofony, alarmy, instalacje inteligentne
(fot. Gajdom)
Domofon to w domu jednorodzinnym już standard. Dzięki niemu możemy porozmawiać z osobą, która chce wejść na posesję, a wi deo domofon pozwala ponadto ją zobaczyć. Domofon wystarczy, jeśli z wnętrza domu dobrze widać furtkę, a ogrodzenie jest ażurowe i nie zasłaniają go rośliny. W pozostałych przypadkach wskazana jest instalacja wideodomofonu. Alternatywnym rozwiązaniem jest zamontowanie odrębnej kamery przy furtce. Takie kamery często mają lepsze parametry (wyższą jakość obrazu, większy zasięg, możliwość pracy w całkowitej ciemności), a ich ceny są na tyle atrakcyjne, że nie zapłacimy wcale więcej niż za wideodomofon.

 

Najpopularniejsze są domofony analogowe, cyfrowe zaś stosuje się przede wszystkim w domach wielorodzinnych, gdzie potrzebne jest przyłączenie wielu lokali. W domu jednorodzinnym to niepotrzebne, ale kupno domofonu i tak warto rozważyć, bo zyskujemy wówczas możliwość otwierania furtki bez użycia klucza, wybierając na klawiaturze zaprogramowany kod.

 

Coraz częściej stosuje się domofony bezprzewodowe. To, że pomiędzy furtką a domem nie trzeba układać przewodów, docenią szczególnie właściciele już wykończonych domów, jednak trzeba pamiętać, że przewodowego zasilania wymaga zamek elektromagnetyczny, jego zasilanie można jednak doprowadzić od „skrzynki” złącza elektrycznego, najczęściej znajdującej się w linii ogrodzenia.

 

Wybierając zestaw domofonowy koniecznie sprawdźmy, jakie funkcje oferuje:

  • czy zamek elektromagnetyczny w furtce jest zasilany i sterowany za pośrednictwem domofonu, czy trzeba dokupić odrębny zasilacz?
  • jakie przewody trzeba ułożyć pomiędzy domem a zewnętrznym panelem domofonu i furtką?
  • Najpopularniejsze są instalacje 5-przewodowe, ale są też domofony 2-przewodowe, które można zamontować wykorzystując, np. istniejącą instalację dzwonkową;
  • czy do domofonu lub zamka w furtce można przyłączyć zamontowany na zewnątrz, np na ścianie domu, przycisk otwierający furtkę?
  • czy zamek/domofon sygnalizuje, że furtka jest nie zamknięta?
  • czy zamek elektromagnetyczny w furtce w razie braku zasilania pozostaje w pozycji otwartej czy zamkniętej? Właściwe jest to drugie rozwiązanie.

Jarosław Antkiewicz

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 5/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 5/2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".