Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Nawierzchnie na ścieżki i podjazdy

Współczesne technologie pozwalają produkować materiały brukarskie idealnie imitujące naturalny kamień. Często są one tak wiernym odzwierciedleniem natury, że trzeba wręcz zapytać użytkowników, czy na podjeździe pod domem zastosowali prawdziwy kamień czy beton.

Nawierzchnie na ścieżki i podjazdy
(fot. Bruk-Bet)
Producenci od lat prześcigają się w przedstawianiu kupującym najciekawszej oferty produktów brukarskich. Naprawdę jest w czym wybierać. Tylko od gustu i zasobności portfela zależeć będzie, czy właściciele domów z ogrodem zdecydują się na szlachetny ale droższy kamień, czy na równie efektowny lecz znacznie tańszy produkt z betonu. I to nie koniec na tym. Do dyspozycji mają jeszcze inne ciekawe produkty: na przykład bruk klinkierowy, bruk drewniany, bruk z prześwitami, bruk lepla. Co wybrać? Jak i gdzie położyć?

Utwardzone nawierzchnie a wielkość działki

W przydomowym ogrodzie powinna dominować zieleń, a nie utwardzone nawierzchnie, dlatego bardzo ważne jest niezakłócanie proporcji między nimi. Mała działka zabudowana domem i zbyt dużymi utwardzonymi nawierzchniami po prostu wygląda źle. Brakuje jej przytulności i nabiera przemysłowego charakteru. A przecież nie o to chodzi.

 

Z praktycznego i estetycznego punktu widzenia rada jest następująca: nawierzchnie utwardzamy tylko tam, gdzie jest to niezbędne.

 

Reprezentacyjna ścieżka, prowadząca od furtki do domu, oraz wybrukowany podjazd do garażu potrzebne są na każdej działce. To oczywiste. Na najmniejszych posesjach należy jednak na tym poprzestać. Na działkach średniej wielkości warto dodatkowo utwardzić alejkę biegnącą do altany, warzywnika, ewentualnie śmietnika (jeśli nie znajduje się przy podjeździe do garażu).

 

Nie można zapomnieć o dobrym skomunikowaniu tarasu z ważnymi strefami ogrodu. Na dużych działkach zaleca się natomiast szczególnie zadbać o możliwość wygodnego manewrowania samochodami przed garażem oraz o utwardzenie miejsc parkingowych dla gości. W głębi ogrodu mogą być potrzebne wybrukowane placyki do grillowania, palenia ognisk itp.

Lilianna Jampolska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 5/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 5/2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".