Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Ogrodzenia, bramy, napędy

Ogrodzenia muszą przetrwać pogodę w kratkę, tak charakterystyczną dla naszego klimatu. Z tego względu trzeba je zbudować z trwałych materiałów, najlepiej niewymagających konserwacji. Producenci wychodzą naprzeciw takim potrzebom i oprócz tradycyjnych, oferują nowoczesne i łatwe w montażu produkty. Czy skorzystali z nich nasi rozmówcy? Przekonajmy się.

Ogrodzenie wykonuje się raz na dzie­siątki lat. Dlatego oprócz nadania mu estetycznego i reprezentacyjnego wy­glądu oraz zapewnienia sobie ochro­ny przed intruzami, kurzem i hałasem z ulicy, właściciele powinni szczególnie zadbać o względy praktyczne.

Co stanowią przepisy budowlane?

Minimalna szerokość wjazdu na posesję powinna wynosić 3 m. Dotyczy to jed­nak tylko działki bezpośrednio przyle­gającej do jezdni. Jeśli działka przylega do traktu, po którym poruszają się pie­si i samochody, minimalna szerokość wjazdu powinna wynosić 5 m. W prak­tyce często stosowanym zabiegiem, uła­twiającym wjazd, jest cofnięcie bramy w głąb działki. Ważne jest, by zgodnie z obowiązującymi przepisami, zachować minimalną szerokość co najmniej 2,4 m światła bramy. W rzeczywistości najle­piej jest zamontować bramę o szerokości 3 m lub więcej, z uwagi na szerokość samochodów ciężarowych, nawet jeśli sporadycznie przyjeżdżają na posesję.

 

Przepisy mówią ponadto, że:

  • bramy i furtki mogą otwierać się tylko do wewnątrz posesji, a ich progi powinny umożliwiać osobom niepełnosprawnym swobodny wjazd na wózkach inwalidzkich;

     

  • ogrodzenie nie może prze­kroczyć granicy działki oraz linii rozgraniczającej ulicy;

     

  • nie może również stwarzać zagrożenia dla ludzi i zwierząt. W związku z tym zabronione jest umieszczanie ostro zakończonych elementów, w tym tłuczonego szkła, drutu kolczastego itp., na wysokości poniżej 1,80 m. 

W przypadku, kiedy wysokość ogrodzenia przekracza 2,20 m albo ma ono stanąć od strony miejsc pu­blicznych (np. ulicy, torów kolejowych itp.), zamiar budowy należy zgłosić w starostwie powiatowym 30 dni przed rozpoczęciem prac. Warto wie­dzieć, że nie wszędzie mamy prawo w dowolny sposób budować ogrodze­nie na własnej posesji. Zakazy i naka­zy dotyczące budowy ogrodzeń zawar­te są w miejscowym planie zagospo­darowania przestrzennego.

Lilianna Jampolska
fot. Joniec

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 5/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".