Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Systemy grzewcze

Z zamieszczonych poniżej wypowiedzi właścicieli domów jednorodzinnych wynika, że planując system ogrzewania, świadomie nie opierali go tylko na jednym źródle energii. Na wypadek awarii urządzeń lub dłuższego wyłączenia prądu, starali się zapewnić ciągłość ogrzewania domu i przygotowywania wody użytkowej. Podkreślali, że zaprojektowanie i wykonanie systemu grzewczego zlecali tylko doświadczonym fachowcom.

Ogrzewanie jest w naszym klimacie jedną z najważniejszych domowych instalacji. Jej wykonanie nie jest jednak tanie, dlatego warto zawczasu przeznaczyć na nią odpowiednio duże środki finansowe.

WYKONYWAĆ PROJEKT INSTALACJI C.O. CZY NIE

Budując typowy dom z nieskomplikowanym układem grzewczym, wystarczają podstawowe wytyczne zawarte w projekcie budynku. Projekt instalacji grzewczej w praktyce najczęściej nie jest niezbędny. W typowym domu jednorodzinnym stosunkowo łatwo jest wyliczyć zapotrzebowanie na ciepło dla poszczególnych pomieszczeń, a potem skompletować niezbędne elementy układu, np. kocioł, grzejniki, regulatory itd. Zwykle prace te powierza się hydraulikowi, układającemu instalacje wodną i kanalizacyjną.

 

Dokładny projekt jest potrzebny, gdy decydujemy się na bardziej skomplikowaną instalację, np. z ogrzewaniem podłogowym i pompą ciepła. Dlaczego? Ponieważ konieczne jest wyliczenie i podanie wykonawcom informacji dotyczących ułożenia rur grzewczych, dostosowanie emisji ciepła z rur do wybranego pokrycia podłóg oraz dobranie adekwatnego sterowania.

CO WPŁYWA NA KOSZT OGRZEWANIA

W całkowitych kosztach użytkowania typowego domu jednorodzinnego aż 70–80% zajmują opłaty za ogrzewanie. Ich wysokość zależy głównie od trzech czynników: rodzaju wybranego paliwa, ciepłochronności budynku oraz budowy systemu grzewczego. Jeśli jest prawidłowo wykonany i zaopatrzony w odpowiednie automatyczne urządzenia sterujące, czyli oprócz fabrycznego programatora na kotle grzewczym ma dodatkowy regulator pokojowy lub regulator pogodowy, możliwe jest obniżenie kosztów ogrzewania. Automatyczne sterowanie zapewnia ponadto komfort cieplny bez konieczności ciągłej ręcznej regulacji elementów instalacji, np. regulatora na kotle czy termostatów na grzejnikach.

 

Rodzaj wykorzystywanego paliwa ma decydujący wpływ na koszty ogrzewania, natomiast ciepłochronność budynku pozostaje w bezpośredniej zależności z jego zużyciem. Orientacyjne koszty ogrzewania wylicza się według wskaźnikowego zapotrzebowania na ciepło, wynoszącego rocznie 50–120 kWh m2 i określanego w zależności od regionu kraju i ciepłochronności budynku. Poznanie rzeczywistych kosztów wymaga dość skomplikowanych obliczeń. W użytkowanym już domu wystarczy sprawdzić zużycie paliwa.

Lilianna Jampolska
fot. Immergas

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 5/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".