Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Przegrody zewnętrzne

Wszyscy wiedzą, że ściany, dach i podło­ga w domu energo­oszczędnym powinny mieć bardzo dobrą izolacyjność cieplną. Jednak ciepłochron­ność to tylko jedna z pożądanych cech. Ponadto w takim do­mu szczególnego zna­czenia nabiera jakość okien – ich parametry zawsze są znacznie gorsze niż ścian i nie­łatwo je poprawić.

Funkcjonuje bardzo mocno utrwalony ste­reotyp – energooszczędność to przede wszystkim gruba izolacja. Jeśli chcesz mieć jeszcze bardziej energooszczędny dom, to dołóż jeszcze 10 cm wełny lub styropia­nu na ścianach. To wszystko nieprawda. W średniej wielkości domu jednorodzin­nym (130–150 m2) o izolacyjności ścian, da­chu i podłogi na poziomie 0,2 W/(m2·K), oknach do 1,5 W/(m2·K) oraz wymianie po­wietrza ok. 200 m3/h (bez rekuperacji) rocz­ne straty ciepła kształtują się w przybliże­niu następująco:

  • ¼ ściany, dach i podłoga;
  • ¼ okna;
  • ½ wentylacja.

To grube przybliżenie, ale widać, że na­wet w domu nie aż tak bardzo górującym nad standardem wynikającym z przepi­sów, poprawianie izolacji ścian za wszelką cenę nie ma sensu. Potrzebne na to pienią­dze można wydać lepiej. O wentylacji z odzyskiem ciepła szerzej pisaliśmy w poprzed­nim numerze.

 

Z kolei okna to też przegrody zewnętrz­ne, a raczej ich część. W domu mają znacznie mniejszą powierzchnię niż ściany – zwykle 20–30%, ale równocześnie ok. 5 razy wyższy współczynnik przenikania ciepła. U ściany to najczęściej 0,3–0,2 W/(m2·K), a okna 1,5–1,0 W/(m2·K). Oczywiście są też okna 0,6 W/(m2·K), ale wznosi się również ściany 0,1 W/(m2·K). Proporcje są mniej więcej za­chowane. W praktyce nie mniej ważny od ja­kości samego okna okazuje się sposób jego montażu.

 

Dlaczego skupimy się na racjonalnej i eko­nomicznie uzasadnionej grubości ocieplenia przegród oraz doborze okien.

Ile ocieplenia?

Standard ciepłochronności przegród zewnętrz­nych przez ostatnich kilkadziesiąt lat wciąż się podnosi. Obecnie współczynnik przenikania ciepła U dla ścian zewnętrznych nie może być wyższy niż 0,3 W/(m2·K), a planowane jest jego obniżenie do 0,2 W/(m2·K). Do lat osiemdzie­siątych XX w. przekraczał zaś 1 W/(m2·K). Dom spełniający dzisiejsze wymagania uznano by wówczas za superenergooszczędny.

Jarosław Antkiewicz
fot. Grupa Silikaty

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 5/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".