Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kostka brukowa

Wiosna to znakomita pora na porządkowanie terenu wokół domu. Znajdujące się na naszej posesji ścieżki, chodniki, podjazdy i tarasy z powodzeniem można utwardzić kostką brukową, która jest materiałem uniwersalnym. Bogactwo wzorów, kolorów i kształtów stwarza niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne, a wybrukowana powierzchnia wygląda elegancko.

Przydomowe powierzchnie i ciągi komunikacyjne utwardzone kostką brukową są ładne, trwałe i nie wymagają prawie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Kostkę stosunkowo łatwo się układa, naprawia, wymienia, a w razie potrzeby – demontuje. Odpowiednio wykonana, ułożona i zabezpieczona kostka jest trwała, nie ściera się, nie brudzi i nie wchłania wody, jest odporna na mróz. Kolejną jej zaletą jest niezwykle duży wybór form i materiałów, z jakich może być zrobiona. Jednak planując wybrukowanie podjazdu do garażu czy tarasu należy brać pod uwagę nie tylko walory estetyczne, ale też funkcjonalne. Dobrze jest dopasować rozmiar i grubość kostki do zagospodarowywanej powierzchni, a także zwrócić uwagę na jej fakturę, która może wykluczać niektóre zastosowania.

Grubość i faktura kostki

Przed rozpoczęciem prac brukarskich, warto dokładnie zaplanować, w których miejscach ma zostać położona kostka. Sporządzając projekt, należy określić szerokość podjazdu, chodnika prowadzącego od furtki do drzwi wejściowych, ścieżek ogrodowych, wielkość tarasu. Im mniejsza działka, tym powierzchni utwardzonej powinno być mniej, aby nie zdominowała ona przestrzeni wokół domu. Jeśli dysponujemy rozległym terenem, możemy pokusić się o szeroki podjazd w kształcie ronda, który ułatwi manewrowanie, dodatkowe miejsca parkingowe dla gości, ścieżki łączące dom z ogrodem, miejsce pod grill czy altanę.

 

Przyjmuje się zasadę, że podjazd do garażu nie powinien być węższy niż 3 m i krótszy niż 6 m. W praktyce im miejsca do manewrowania czy ewentualnego parkowania jest więcej, tym lepiej. Trakt prowadzący od furtki do drzwi wejściowych powinien przebiegać w linii prostej, ewentualnie po lekkim łuku, ale takim, aby z domu widać było furtkę. Jego optymalna szerokość to 1,2–1,5 m. Nieco węższe (0,8–1 m) mogą być ścieżki w ogrodzie. Mogą one być proste lub faliste, przy czym należy pamiętać, że układanie ścieżek o nieregularnym kształcie jest bardziej pracochłonne.

Tomasz Wojciuk
fot. Semmelrock

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 5/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".