Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kolektory słoneczne

Zanim kupimy ko­lektory, musimy określić, kiedy i do czego będą uży­wane. Aby dobrze działały, cała insta­lacja musi być fachowo wykonana. Podstawą jest dobry projekt, bo inaczej nie sposób właściwie dobrać wszystkie ele­menty – kolektory, pompę, zasobnik wody, sterownik, czy zabezpieczenia.

Instalacja solarna wykorzystywana jest głów­nie do uzyskiwania ciepłej wody użytkowej. Słońce ogrzewa kolektory, w których znajdu­je się płyn niezamarzający, zwany czynni­kiem roboczym. Przepływa on rurami do wę­żownicy, umieszczonej w zasobniku wody. Najpopularniejsze są kolektory płaskie oraz rurowe próżniowe, różniące się głównie bu­dową elementu pochłaniającego promienio­wanie oraz sposobem zabezpieczenia przed stratami ciepła do otoczenia.

Odpowiednio do potrzeb

Wybierając kolektory jako źródło ciepła, mu­simy pamiętać, że jest ono uzależnione od warunków pogodowych, a więc nie gwaran­tuje ciągłości i wymaga współpracy z tra­dycyjnymi urządzeniami podgrzewającymi wodę. Same kolektory zapewnią ciepłą wodę tylko w okresie wiosenno-letnim, zimą na­tomiast udział energii solarnej wynosi je­dynie 10–15%. Nawet największa instalacja solarna nie jest w stanie w pełni zaspoko­ić zapotrzebowania na ciepłą wodę w zimie oraz w pochmurne dni w cieplejszych okre­sach. Powyżej pewnej granicy zwiększenie powierzchni solarów nie przynosi korzy­ści, za to znacząco zwiększa koszty.

 

Ponadto zbyt liczne kolektory będą latem dostarczać znacznie więcej ciepła niż potrzeba, a je­śli nie zostanie odebrane, kolektory będą się przegrzewać, co grozi ich uszkodzeniem. W zimnych miesiącach wydajniejsze są kolektory próżniowe, gdyż mają lepszą izo­lację termiczną od kolektorów płaskich. Te ostatnie jednak lepiej wybrać, jeśli mają być wykorzystywane głównie latem – są tańsze, a ponadto, gdy nasłonecznienie jest inten­sywne, a straty ciepła stosunkowo niewiel­kie, dają więcej ciepła, bo przy tej samej po­wierzchni zabudowy co próżniowe, mają większą powierzchnię absorbera.

 

Jeśli źródłem ciepła w domu jest kocioł na paliwo stałe, zamontowanie solarów daje dużą wygodę latem – aby otrzymać ciepłą wodę, nie trzeba rozpalać w kotle, ani korzystać z drogiej energii elektrycznej. Pod względem ekonomicz­nym taka inwestycja jest jednak mało opłacalna, gdy potrzebujemy ciepłej wody dla 4–5 osób. Jeżeli natomiast prowadzimy pensjonat i gości mamy głównie latem bądź podgrzewamy wodę w basenie – inwestycja zwróci się szybciej.

Małgorzata Kolmus
fot. Hewalex

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 5/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".