Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kolektory słoneczne

Zanim kupimy ko­lektory, musimy określić, kiedy i do czego będą uży­wane. Aby dobrze działały, cała insta­lacja musi być fachowo wykonana. Podstawą jest dobry projekt, bo inaczej nie sposób właściwie dobrać wszystkie ele­menty – kolektory, pompę, zasobnik wody, sterownik, czy zabezpieczenia.

Instalacja solarna wykorzystywana jest głów­nie do uzyskiwania ciepłej wody użytkowej. Słońce ogrzewa kolektory, w których znajdu­je się płyn niezamarzający, zwany czynni­kiem roboczym. Przepływa on rurami do wę­żownicy, umieszczonej w zasobniku wody. Najpopularniejsze są kolektory płaskie oraz rurowe próżniowe, różniące się głównie bu­dową elementu pochłaniającego promienio­wanie oraz sposobem zabezpieczenia przed stratami ciepła do otoczenia.

Odpowiednio do potrzeb

Wybierając kolektory jako źródło ciepła, mu­simy pamiętać, że jest ono uzależnione od warunków pogodowych, a więc nie gwaran­tuje ciągłości i wymaga współpracy z tra­dycyjnymi urządzeniami podgrzewającymi wodę. Same kolektory zapewnią ciepłą wodę tylko w okresie wiosenno-letnim, zimą na­tomiast udział energii solarnej wynosi je­dynie 10–15%. Nawet największa instalacja solarna nie jest w stanie w pełni zaspoko­ić zapotrzebowania na ciepłą wodę w zimie oraz w pochmurne dni w cieplejszych okre­sach. Powyżej pewnej granicy zwiększenie powierzchni solarów nie przynosi korzy­ści, za to znacząco zwiększa koszty.

 

Ponadto zbyt liczne kolektory będą latem dostarczać znacznie więcej ciepła niż potrzeba, a je­śli nie zostanie odebrane, kolektory będą się przegrzewać, co grozi ich uszkodzeniem. W zimnych miesiącach wydajniejsze są kolektory próżniowe, gdyż mają lepszą izo­lację termiczną od kolektorów płaskich. Te ostatnie jednak lepiej wybrać, jeśli mają być wykorzystywane głównie latem – są tańsze, a ponadto, gdy nasłonecznienie jest inten­sywne, a straty ciepła stosunkowo niewiel­kie, dają więcej ciepła, bo przy tej samej po­wierzchni zabudowy co próżniowe, mają większą powierzchnię absorbera.

 

Jeśli źródłem ciepła w domu jest kocioł na paliwo stałe, zamontowanie solarów daje dużą wygodę latem – aby otrzymać ciepłą wodę, nie trzeba rozpalać w kotle, ani korzystać z drogiej energii elektrycznej. Pod względem ekonomicz­nym taka inwestycja jest jednak mało opłacalna, gdy potrzebujemy ciepłej wody dla 4–5 osób. Jeżeli natomiast prowadzimy pensjonat i gości mamy głównie latem bądź podgrzewamy wodę w basenie – inwestycja zwróci się szybciej.

Małgorzata Kolmus
fot. Hewalex

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 5/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".