Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

6 sposobów na pokrycie dachu stromego

Dach stanowi bardzo znaczącą pozycję w kosztach budowy domu. Trzeba pamiętać, że na cenę pokrycia składają się nie tylko wydatki poniesione na zakup samego materiału pokryciowego i jego ułożenia, ale również niezbędnych elementów uzupełniających, akcesoriów, a także wymaganego podkładu.

Kryteria wyboru

Rodzaj materiałów możliwych do zastoso­wania na dachu najczęściej jest opisywany w projekcie domu. Są to wyroby optymalnie dobrane z uwzględnieniem nośności więźby dachowej, kształtu dachu oraz jego spadku.

 

Jeśli chcemy zmienić pokrycie, należa­łoby to najpierw skonsultować z projektan­tem, szczególnie, gdy pierwotne miało być lżejsze, np. wykonane z blachodachówki. Ciężar pokrycia (4–80 kg/m²) to tylko je­den ze składników całkowitego obciąże­nia konstrukcji dachu i nie musi być czyn­nikiem decydującym. Jeżeli uwzględni się wszystkie składniki obciążenia konstruk­cji dachu, w tym dominujące – ciężar śniegu (ok. 100 kg/m²) i siłę wiatru (100 kg/m²) oraz wagę dekarza z narzędziami (ok. 100 kg/m²) – to okazuje się, że niezależnie od rodza­ju pokrycia więźba musi wytrzymać obcią­żenia dochodzące do 260–300 kg/m². Mimo to może zaistnieć konieczność zwiększenia przekrojów krokwi.

 

Przy doborze pokrycia, zawsze bezwzględ­nie trzeba zwracać uwagę na pochylenie po­łaci. Im ono jest mniejsze, tym szczelniejsze musi być pokrycie. Wyroby o niższej szczel­ności można układać na dachach o małym nachyleniu tylko wtedy, gdy zastosowane zo­staną dodatkowe zabezpieczenia, na przy­kład w postaci pełnego deskowania krytego papą lub folią.

 

Dobrze również uwzględnić kształt da­chu. Na dachy wielopołaciowe, rozczłonko­wane warto użyć materiałów o niewielkich gabarytach (np. dachówek), gdyż te wielko­wymiarowe, np. duże arkusze blachodachó­wek, wymagają w takim przypadku skom­plikowanego docinania, w związku z czym powstaje dużo odpadów. To z kolei może okazać się dla inwestora bardzo kosztowne, bardziej, niż zastosowanie wyrobu o wyż­szej cenie za 1 m2 pokrycia.

 

Wybór pokrycia powinien też uwzględniać warunki klimatyczne i otoczenie. W rejonach, gdzie w atmosferze występu­ją związki sprzyjające korozji metali (tereny nadmorskie, przemysłowe z dużym zanieczyszczeniem powietrza), należy liczyć się ze zmniejszeniem trwałości pokrycia z bla­chy. Natomiast w miejscach zacienionych, w pobliżu drzew na zwykłych dachówkach ceramicznych w krótkim czasie mogą pojawić się mchy i porosty. Także gonty bitumiczne, choć w mniejszym stopniu, są na to narażone. Dlatego w takich miejscach lepiej ułożyć da­chówki z powierzchnią glazurowaną.

Monika Dąbrowska
fot. Pracownia Projektowa Z500

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 5/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".