Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2013

Projekt i oświetlenie ogrodu

Przepis na piękny ogród to przede wszystkim przemy­ślany projekt – nie tylko roślinności, ale też nawierzchni utwardzonych, nawadniania czy oświetlenia, które wyeksponuje walo­ry ogrodu także po zmroku, zminimalizu­je ryzyko kradzieży i zapewni domownikom wygodę.

Wizualizacja pomysłów

Nie jest przesadą posiadanie koncepcji zago­spodarowania ogrodu przed rozpoczęciem budowy domu. Postępując zgodnie z pla­nem, unikniemy niepotrzebnych działań, a prace przebiegną spokojniej. Wiedząc, jak modelowany będzie teren, można np. opty­malnie dobrać miejsce składowania ziemi wydobytej z wykopów i materiałów budow­lanych. Wiadomo też, które rośliny pozo­staną na działce i trzeba je zabezpieczyć na czas budowy. Jednak o ogrodzie najczęściej myślimy, gdy dom już stoi, a wtedy ważniej­sze jest jego wykończenie, niż korzystanie z usług architekta krajobrazu.

 

Nie działajmy jednak po amatorsku – pod­stawą przy planowaniu ogrodu powinna być znajomość roślin i ciekawy pomysł. Właśnie dlatego projekt warto zamówić u architekta krajobrazu. Wykona on projekt kompleksowy (obejmujący koncepcję zagospodarowania, pro­jekt wykonawczy, wizualizacje, przekroje, roz­rysowane detale i kosztorys) lub tylko jego wy­brane elementy. Projekt wykonawczy przyda się przy realizacji samodzielnej lub przez odręb­ną firmę ogrodniczą. Koszt opracowania zależy od jego zakresu, skomplikowania oraz wielko­ści działki (im większa, tym koszt za każdy metr jest niższy) i wynosi od 500 zł do kilku tysięcy złotych. Gdy ta sama firma projektuje i urządza ogród, projekt najczęściej jest gratis.

 

Jeśli chcemy spróbować własnych sił w planowaniu – pamiętajmy, że:

 

- ogród należy urządzić tak, by zapewniał odpoczynek wszystkim członkom rodziny. Dla jednych najważniejsze jest stworzenie miejsca spotkań z przyjaciółmi, dla innych – grządek z ziołami lub warzywami;
- do wykonania szkicu koncepcyjnego moż­na wykorzystać podkład geodezyjny z za­znaczonymi kierunkami świata, spadkami terenu, instalacjami. Dodatkowo nanosi się nań drzewa i krzewy (pozostające w ogro­dzie) i większe obiekty sąsiadujące z dział­ką, które mogą mieć wpływ np. na jej zacie­nienie lub charakter;
- ogród i bryła domu powinny współgrać z otoczeniem (wiklinowe ogrodzenie doskona­le wtapia wiejski ogród w krajobraz, lecz w dużym mieście budzi kontrowersje). W ma­łym ogrodzie liczy się prostota kompozycji i dbałość o detale. Wyda się on większy, jeśli rośliny o szarawym zabarwieniu liści znajdą się na dalszym planie. W dużym natomiast, rośliny sadzi się w luźnych grupach – dzię­ki naturalności kompozycji nie trzeba dbać o szczegóły. Zanim wyznaczymy dokładną lo­kalizację altany, rabat czy piaskownicy, po­dzielmy przestrzeń na strefy o różnych funk­cjach (reprezentacyjna – przed domem, wy­poczynkowa – za domem, użytkowa – z wa­rzywnikiem, gospodarcza – np. z drewutnią). Podczas doboru roślinności uwzględnijmy ro­dzaj gleby oraz poziom wód gruntowych.

Małgorzata Kolmus
fot. Lange Łukaszuk

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!