Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Projekt i oświetlenie ogrodu

Przepis na piękny ogród to przede wszystkim przemy­ślany projekt – nie tylko roślinności, ale też nawierzchni utwardzonych, nawadniania czy oświetlenia, które wyeksponuje walo­ry ogrodu także po zmroku, zminimalizu­je ryzyko kradzieży i zapewni domownikom wygodę.

Wizualizacja pomysłów

Nie jest przesadą posiadanie koncepcji zago­spodarowania ogrodu przed rozpoczęciem budowy domu. Postępując zgodnie z pla­nem, unikniemy niepotrzebnych działań, a prace przebiegną spokojniej. Wiedząc, jak modelowany będzie teren, można np. opty­malnie dobrać miejsce składowania ziemi wydobytej z wykopów i materiałów budow­lanych. Wiadomo też, które rośliny pozo­staną na działce i trzeba je zabezpieczyć na czas budowy. Jednak o ogrodzie najczęściej myślimy, gdy dom już stoi, a wtedy ważniej­sze jest jego wykończenie, niż korzystanie z usług architekta krajobrazu.

 

Nie działajmy jednak po amatorsku – pod­stawą przy planowaniu ogrodu powinna być znajomość roślin i ciekawy pomysł. Właśnie dlatego projekt warto zamówić u architekta krajobrazu. Wykona on projekt kompleksowy (obejmujący koncepcję zagospodarowania, pro­jekt wykonawczy, wizualizacje, przekroje, roz­rysowane detale i kosztorys) lub tylko jego wy­brane elementy. Projekt wykonawczy przyda się przy realizacji samodzielnej lub przez odręb­ną firmę ogrodniczą. Koszt opracowania zależy od jego zakresu, skomplikowania oraz wielko­ści działki (im większa, tym koszt za każdy metr jest niższy) i wynosi od 500 zł do kilku tysięcy złotych. Gdy ta sama firma projektuje i urządza ogród, projekt najczęściej jest gratis.

 

Jeśli chcemy spróbować własnych sił w planowaniu – pamiętajmy, że:

 

- ogród należy urządzić tak, by zapewniał odpoczynek wszystkim członkom rodziny. Dla jednych najważniejsze jest stworzenie miejsca spotkań z przyjaciółmi, dla innych – grządek z ziołami lub warzywami;
- do wykonania szkicu koncepcyjnego moż­na wykorzystać podkład geodezyjny z za­znaczonymi kierunkami świata, spadkami terenu, instalacjami. Dodatkowo nanosi się nań drzewa i krzewy (pozostające w ogro­dzie) i większe obiekty sąsiadujące z dział­ką, które mogą mieć wpływ np. na jej zacie­nienie lub charakter;
- ogród i bryła domu powinny współgrać z otoczeniem (wiklinowe ogrodzenie doskona­le wtapia wiejski ogród w krajobraz, lecz w dużym mieście budzi kontrowersje). W ma­łym ogrodzie liczy się prostota kompozycji i dbałość o detale. Wyda się on większy, jeśli rośliny o szarawym zabarwieniu liści znajdą się na dalszym planie. W dużym natomiast, rośliny sadzi się w luźnych grupach – dzię­ki naturalności kompozycji nie trzeba dbać o szczegóły. Zanim wyznaczymy dokładną lo­kalizację altany, rabat czy piaskownicy, po­dzielmy przestrzeń na strefy o różnych funk­cjach (reprezentacyjna – przed domem, wy­poczynkowa – za domem, użytkowa – z wa­rzywnikiem, gospodarcza – np. z drewutnią). Podczas doboru roślinności uwzględnijmy ro­dzaj gleby oraz poziom wód gruntowych.

Małgorzata Kolmus
fot. Lange Łukaszuk

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 5/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".