Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2013

Pompa ciepła - przegląd oferty rynkowej

W tym miesiącu przedstawiamy przegląd oferty rynkowej pomp ciepła. Zapytaliśmy producentów i dystrybutorów o parametry pomp o mocy ok. 10 kW, bo takie wystarczą do większości domów jednorodzinnych. Podajemy też przykłady pomp przeznaczonych tylko do przygotowania c.w.u. To dość młody, ale szybko rozwijający się segment rynku. Podpowiadamy też, co trzeba przemyśleć i sprawdzić, zanim zlecimy wykonanie projektu i kupimy pompę.

Do czego można wykorzystać pompę ciepła?

Ogrzewanie budynku. W powszechnym przekonaniu pompy ciepła to urządzenia do ogrzewania budynku. Jednak to tylko część ich możliwości.

 

Ciepła woda. Pompy mogą także służyć do przygotowania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). W przypadku urządzenia ogrzewającego cały budynek to dość oczywiste dodatkowe zastosowanie. Jednak są także pompy niewielkiej mocy (zwykle poniżej 3 kW mocy grzewczej), przeznaczone wyłącznie do podgrzewania wody użytkowej. W sezonie grzewczym najczęściej wykorzystują zużyte (usuwane z budynku) powietrze wentylacyjne, latem zaś powietrze zewnętrzne. Są jednak i modele pracujące zimą na powietrzu zewnętrznym (najczęściej do ok. 0°C). To dość atrakcyjna alternatywa dla kolektorów słonecznych – ich ceny są niższe, a instalacja łatwiejsza.

 

Chłodzenie. Pompa ciepła może też posłużyć do chłodzenia budynku, ale nie każdy jej model na to pozwala. Urządzenia typu powietrze/woda (lub powietrze/powietrze) muszą mieć możliwość tzw. odwróconego (rewersyjnego) trybu pracy. Podobnie jak klimatyzatory, do chłodzenia wymagają pracy sprężarki. Dlatego mówimy o chłodzeniu aktywnym.

 

W przypadku pomp typu grunt/woda oraz woda/woda, wystarczy wymiennik ciepła i praca pomp obiegowych górnego i dolnego źródła, by ciepło z wnętrza domu (temperatura ok. 25°C) przekazać do gruntu (ok. 10°C). Ruch ciepła odbywa się przy tym od ciała cieplejszego do chłodniejszego, sprę­żarka pompy nie musi więc pracować. W związku z tym chłodzenie to nazywamy pasywnym. Pompa musi mieć dostosowany do tego sposobu pracy układ połączeń hy­draulicznych. Najczęściej producenci oferu­ją po prostu opcjonalne moduły chłodzenia pasywnego do swoich pomp.

 

Chłodzenie pasywne jest bardzo wydajne energetycznie – zużycie prądu jest małe, bo po­trzebny jest tylko do pracy pomp obiegowych.

Jarosław Antkiewicz
fot. Hydro-Tech

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!