Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Pompa ciepła - przegląd oferty rynkowej

W tym miesiącu przedstawiamy przegląd oferty rynkowej pomp ciepła. Zapytaliśmy producentów i dystrybutorów o parametry pomp o mocy ok. 10 kW, bo takie wystarczą do większości domów jednorodzinnych. Podajemy też przykłady pomp przeznaczonych tylko do przygotowania c.w.u. To dość młody, ale szybko rozwijający się segment rynku. Podpowiadamy też, co trzeba przemyśleć i sprawdzić, zanim zlecimy wykonanie projektu i kupimy pompę.

Do czego można wykorzystać pompę ciepła?

Ogrzewanie budynku. W powszechnym przekonaniu pompy ciepła to urządzenia do ogrzewania budynku. Jednak to tylko część ich możliwości.

 

Ciepła woda. Pompy mogą także służyć do przygotowania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). W przypadku urządzenia ogrzewającego cały budynek to dość oczywiste dodatkowe zastosowanie. Jednak są także pompy niewielkiej mocy (zwykle poniżej 3 kW mocy grzewczej), przeznaczone wyłącznie do podgrzewania wody użytkowej. W sezonie grzewczym najczęściej wykorzystują zużyte (usuwane z budynku) powietrze wentylacyjne, latem zaś powietrze zewnętrzne. Są jednak i modele pracujące zimą na powietrzu zewnętrznym (najczęściej do ok. 0°C). To dość atrakcyjna alternatywa dla kolektorów słonecznych – ich ceny są niższe, a instalacja łatwiejsza.

 

Chłodzenie. Pompa ciepła może też posłużyć do chłodzenia budynku, ale nie każdy jej model na to pozwala. Urządzenia typu powietrze/woda (lub powietrze/powietrze) muszą mieć możliwość tzw. odwróconego (rewersyjnego) trybu pracy. Podobnie jak klimatyzatory, do chłodzenia wymagają pracy sprężarki. Dlatego mówimy o chłodzeniu aktywnym.

 

W przypadku pomp typu grunt/woda oraz woda/woda, wystarczy wymiennik ciepła i praca pomp obiegowych górnego i dolnego źródła, by ciepło z wnętrza domu (temperatura ok. 25°C) przekazać do gruntu (ok. 10°C). Ruch ciepła odbywa się przy tym od ciała cieplejszego do chłodniejszego, sprę­żarka pompy nie musi więc pracować. W związku z tym chłodzenie to nazywamy pasywnym. Pompa musi mieć dostosowany do tego sposobu pracy układ połączeń hy­draulicznych. Najczęściej producenci oferu­ją po prostu opcjonalne moduły chłodzenia pasywnego do swoich pomp.

 

Chłodzenie pasywne jest bardzo wydajne energetycznie – zużycie prądu jest małe, bo po­trzebny jest tylko do pracy pomp obiegowych.

Jarosław Antkiewicz
fot. Hydro-Tech

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 5/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".