Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Systemy grzewcze

W polskim klimacie podstawową instalacją domową jest system grzewczy. Powinien być efektywny i ekonomiczny, a przy tym, jeśli jest to możliwe, niewymagający od użytkowników wysiłku i pracy. Zależy to głównie od tego, jakie wybierze się źródło (źródła) energii oraz czy prawidłowo wyliczy się zapotrzebowanie na ciepło w konkretnym budynku, a następnie stosownie do niego dobierze urządzenia i instalację. Każdy z naszych rozmówców zastosował inne paliwo i odmienne urządzenia grzewcze. Jest jednak jeden, łączący ich, element – nikt nie oparł własnego sytemu grzewczego tylko na jednym paliwie.

Tylko dywersyfikacja źródeł energii daje pełne zabezpieczenie grzewcze budynku, na wypadek awarii urządzeń lub dłuższej przerwy w dostawie prądu. Podczas planowania instalacji należy skonstruować ją w taki sposób, by zapewniała ciągłość ogrzewania domu oraz przygotowywania ciepłej wody. W bardziej rozbudowanych systemach nie jest to zadanie proste, więc projektowanie i wykonanie instalacji trzeba zlecić wykwalifikowanym i doświadczonym specjalistom.

KIEDY WARTO WYKONAĆ PROJEKT INSTALACJI C.O.?

Obliczenie zapotrzebowania na ciepło dla poszczególnych pomieszczeń w typowym domu jednorodzinnym, o nieskomplikowanym układzie grzewczym, jest stosunkowo proste, podobnie jak skompletowanie wszelkich niezbędnych elementów instalacji c.o. Typowy układ grzewczy zaopatruje się m.in. w kocioł, grzejniki, regulatory itd. Podstawowe wytyczne dla takiego niezawiłego układu znajdują się w projekcie budynku. W praktyce najczęściej wystarczy, jeżeli skonsultuje je doświadczony hydraulik, albo wykwalifikowany sprzedawca urządzeń grzewczych.

 

Całkiem inaczej należy postąpić, jeśli decydujemy się na bardziej złożoną instalację c.o. – np. z pompą ciepła i ogrzewaniem podłogowym. W takim przypadku wskazane jest sporządzenie szczegółowego projektu, ponieważ trzeba dokładnie obliczyć i wskazać wykonawcom długość i miejsca ułożenia rur grzewczych, dostosować emisję ciepła do wybranego pokrycia posadzek, dobrać moc „serca układu” oraz adekwatny układ sterowania.

Lilianna Jampolska
fot. Stiebel Eltron

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 5/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".