Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wentylacja - Komfort świeżego powietrza

Sprawnie działająca wentylacja musi zapewniać dopływ świeżego powietrza zewnętrznego, dostarczającego tlen dla mieszkańców, a także usuwanie dwutlenku węgla, wilgoci, zapachów i innych zanieczyszczeń powietrza z wnętrza domu. Jej prawidłowe zaprojektowanie i wykonanie gwarantuje komfort mieszkańcom oraz oszczędności w zużyciu energii niezbędnej do ogrzewania.

Najważniejszym parametrem – decydującym o intensywności wymiany powietrza wewnętrznego w domach – jest zawartość pary wodnej, czyli wilgotność powietrza. Jej wytwarzanie następuje w wyniku oddychania mieszkańców, parowania roślin, prania, gotowania czy kąpieli, a ilość wydzielonej wody (w postaci pary) sięga kilku litrów w ciągu doby. Utrzymanie czystości i optymalnej wilgotności względnej powietrza na poziomie 45–60% wymaga wentylacji średniodobowej na poziomie 0,5 kubatury domu na godzinę (patrz ramka na następnej stronie).

 

Uzyskanie właściwego klimatu w pomieszczeniach wymaga zapewnienia możliwości regulacji intensywności wymiany powietrza, zależnie od warunków zewnętrznych i rodzaju wentylowanego pomieszczenia. W praktyce, ze względu na rodzaj wytwarzanych oparów i długość użytkowania wnętrza, powinniśmy zapewnić nieco inne sposoby wymiany powietrza w kuchni, łazienkach i pokojach. Kuchnia musi mieć drugi otwór wywiewny poza okapem, bo wentylator w okapie działa tylko okresowo, a kiedy nie pracuje, blokuje wywiew. Wydzielenie okapu z instalacji wentylacyjnej ma sens przy wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła (brud nie trafia do centrali). W łazience i WC powinna funkcjonować jedynie wentylacja wywiewna, chroniąca przed rozprzestrzenianiem się nieprzyjemnych zapachów w całym domu. Dlatego w łazienkach wykonuje się tylko kanały wywiewne, a powietrze napływa do nich z pokoi – łazienka mniej się wychładza. Natomiast w pokojach z reguły wystarczy zapewnić odpowiedni nawiew świeżego powietrza.

Cezary Jankowski
fot. Pro-Vent

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 5/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze