Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Ogrzewanie podłogowe

Zadaniem systemu grzewczego jest zapewnienie odpowiedniej temperatury w budynku w okresie chłodów. W roli tej znakomicie sprawdza się ogrzewanie podłogowe, górujące nad klasycznymi grzejnikami zarówno pod względem komfortu użytkowania, jak i ekonomiki eksploatacji. Jednak – uwaga – podłogowa instalacja grzewcza jest bardzo wrażliwa na błędy popełnione podczas projektowania i montażu. Co gorsza, ujawniają się one zwykle dopiero wtedy, gdy wykończone są już posadzki, a usunięcie usterek wymaga ich rujnacji.

Ogrzewanie podłogowe instaluje się – przynajmniej w części pomieszczeń – właściwie we wszystkich nowo budowanych domach, choć jego wykonanie (przynajmniej jeśli chodzi o ogrzewanie wodne) jest wciąż droższe od wprowadzenia systemu grzejnikowego. Decydują o tym względy eksploatacyjne. Po pierwsze, podłogówka oferuje wyższy komfort użytkowania, ponieważ zapewnia korzystniejszy rozkład temperatury w pionie – zdecydowana większość z nas woli sytuację, gdy nogi odczuwają ciepło, a wokół głowy panuje przyjemny chłód, niż gdy jest odwrotnie. Przekłada się to na koszty eksploatacji. Przy systemie podłogowym, jako komfortowa odbierana jest temperatura o 1–2 stopnie niższa niż w sytuacji, gdy pomieszczenie ogrzewają grzejniki, co zmniejsza straty ciepła i wydatki.

 

Trzeci bardzo ważny czynnik to fakt, że wodne ogrzewanie podłogowe doskonale współpracuje z nowoczesnymi, niskotemperaturowymi źródłami ciepła, takimi jak kotły kondensacyjne, pompy ciepła czy nawet kolektory słoneczne. W przypadku systemu elektrycznego, istnieje zaś możliwość (ze względu na znaczną bezwładność cieplną podłogi) oszczędzania za pomocą rozliczania dwutaryfowego czy ogniw fotowoltaicznych.

 

Przy tych wszystkich zaletach podłogówki nie wolno zapominać o jednym – aby system ogrzewania podłogowego funkcjonował naprawdę dobrze, musi zostać właściwie zaprojektowany (zwymiarowany) i zrealizowany. Usunięcie ewentualnych błędów będzie bowiem bardzo kłopotliwe i kosztowne. Jeśli np. stwierdzamy, że jakieś pomieszczenie jest niedogrzane, to przy ogrzewaniu grzejnikowym wystarczy zwykle wymienić grzejnik na efektywniejszy lub odpowiednio większy. W przypadku podłogówki – sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana.

 

Jeżeli instalator będzie próbował ratować sytuację przez podwyższenie temperatury wody zasilającej, to w pokoju wprawdzie zrobi się cieplej, ale może się okazać, że przekroczona zostanie dopuszczalna temperatura podłogi. A to nie do przyjęcia zarówno ze względów zdrowotnych (możliwość występowania obrzęków nóg, niekontrolowane unoszenie kurzu), jak i technicznych (prowadzi do pękania terakoty, „rozchodzenia się” parkietu czy paneli, a nawet kruszenia posadzki).

Adam Jamiołkowski
fot. Pipelife

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 5/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze