Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2014

Pokrycia dachowe i rynny

Pokrycie dachowe w największym stopniu wpływa na wygląd domu, ale także na koszt całej inwestycji. Dokonując wyboru materiału należy kierować się nie tylko trwałością i estetyką. Bardzo istotne jest również dopasowanie go do projektu budynku.

Decyzja w sprawie wyboru pokrycia dachowego nie może być przypadkowa. Po szczególne materiały bardzo się bowiem od siebie różnią – właściwościami, ceną i trwałością. O ile blacha miedziana zachowa walory nawet przez 150 lat, to gont bitumiczny będzie służył ledwie przez ok. 20. Bardzo popularna dachówka na przykład okaże się za ciężka dla więźby, a wymarzoną blachodachówkę trudno będzie ułożyć na dachu o zbyt skomplikowanym kształcie. Czym zatem kierować się przy wyborze pokrycia dachowego i uzupełniającego go orynnowania?

Zależy od konstrukcji

Zdefiniowanie przekrycia odbywa się już na etapie projektowania domu. Pod uwagę należy wziąć takie czynniki, jak dopuszczalne obciążenie konstrukcji dachu, kąt nachylenia oraz jego kształt.

 

Obciążenie

 

Każda więźba dachowa ma zdefiniowaną wytrzymałość. Przy projektowaniu, pod uwagę brane jest obciążenie śniegiem, parciem wiatru, ciężarem poruszającego się po dachu człowieka i wreszcie samym pokryciem. Obliczeń dokonuje uprawniony konstruktor, należy więc ściśle trzymać się projektu. Różnice w wadze pomiędzy wierzchnimi warstwami dachu są bardzo duże – najlżejsza blacha waży od 2 kg/m², podczas gdy ułożona dwuwarstwowo dachówka karpiówka aż 75 kg/m². Generalna zasada jest więc następująca: im mniej wytrzymała jest konstrukcja więźby, tym lżejsze musi być pokrycie.

 

Kąt nachylenia

 

W tym przypadku również można sformułować regułę: im kąt nachylenia dachu jest mniejszy, tym pokrycie musi być szczelniejsze. Przyczyna jest prosta – z mniej stromego dachu woda spływa wolniej, częściej też zalega na nim topniejący powoli śnieg. Dlatego przy poszczególnych rodzajach pokryć dachowych, producenci podają zalecane kąty nachylenia połaci. Na uwadze należy też mieć kwestię estetyki – na dachu o dużym spadku pokrycie jest znacznie bardziej wyeksponowane, niż na prawie płaskim.

 

Kształt dachu

 

Im prostszy, tym większa możliwość doboru pokrycia. Na mało złożonym dachu sprawdzą się zarówno blachodachówki i blacha trapezowa dostępne w dużych arkuszach, jak i elementy drobnoformatowe. Mniejsze pole manewru jest przy wyborze pokrycia dachu o skomplikowanym kształcie, z licznymi załamaniami, lukarnami itp. Wówczas najlepiej zdecydować się na mniejsze dachówki lub gonty.

Norbert Skupiński
fot. Röben

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!