Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Zabezpieczenia antywłamaniowe domu

O 7,3% zmalała przestępczość w kategorii kradzież z włamaniem – z liczby 127 691 w 2012 r. do 118 398 w roku minionym*. Czy to oznacza, że niezależnie od miejsca, w którym mieszkamy i bez względu na wyposażenie domu, możemy czuć się w nim bezpiecznie?

Przeprowadzony rok temu przez Centrum Badań Opinii Społecznej sondaż odnośnie poczucia bezpieczeństwa m.in. w okolicy miejsca zamieszkania wykazał, że co dwunasta osoba z grupy respondentów padła ofiarą włamania (do domu, mieszkania, domku na działce, piwnicy czy budynków gospodarczych) w ciągu ostatnich pięciu lat.** Wynik na poziomie 8% nie jest alarmujący, ale też nie zwalnia nas z konieczności zagwarantowania ochrony naszego mienia. W artykule przedstawiamy dostępne na rynku rozwiązania podnoszące poziom ochrony przed włamaniem, stosowane w domach jednorodzinnych. Poprowadzimy Państwa drogą, jaką porusza się potencjalny włamywacz – od ogrodzenia, przez posesję, aż do wnętrza domu – i pokażemy, jak chronić posiadłość na każdym kroku, tj. w jaki sposób zapewnić ochronę obwodową, peryferyjną oraz obrysową (budynku). Oczywiście tak kompleksowe zabezpieczenie mienia nie w każdej sytuacji jest wskazane. O tym, jak rozsądnie dostosować rozwiązania w konkretnym przypadku, dowiedzą się Państwo od naszych ekspertów.

Ogrodzenie – ochrona obwodowa

Samo w sobie nie powstrzyma intruza przed przedostaniem się na teren posesji, bo przecież ogrodzenie to nie mur obronny. Jego powierzchnię, zgodnie z prawem, w 25% muszą stanowić prześwity (w szczególnych przypadkach dozwolone jest postawienie ogrodzenia pełnego), a górna część musi mieć łagodne zakończenie (dot. ogrodzeń do 1,8 m). Mimo to w pewnym stopniu można zadbać o to, by choć trochę utrudnić „pracę” potencjalnemu włamywaczowi. Po pierwsze, ogrodzenie powinno być wykonane z trwałych materiałów, odpornych na uszkodzenia mechaniczne. Po drugie, ważne jest, aby jego elementy nie tworzyły „stopni”, po których łatwo się wspiąć.

 

Zawiasy furtki powinny być zabezpieczone metalową nakładką lub specjalnymi śrubami (ich łebki usuwa się po przykręceniu), które uniemożliwią zdjęcie skrzydła. Ponadto ogrodzenie może tworzyć lepszą zaporę przeciwwłamaniową, jeśli wprowadzimy przedstawione niżej rozwiązania z zakresu kontroli dostępu oraz systemów wczesnego ostrzegania.

*Komenda Główna Policji, serwis www.policja.pl
**Komunikat z badań CBOS „Bezpieczeństwo publiczne” z maja 2013 r. Reprezentatywna próba losowa dorosłych Polaków N=1150

Emilia Rosłaniec
fot. Winkhaus

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 5/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".