Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kolektory słoneczne

Zasoby energii słonecznej wielokrotnie przewyższają nasze potrzeby. Jednak ze względu na niewielkie nasłonecznienie zimą, w naszym kraju kolektorów słonecznych używa się głównie do przygotowania wody użytkowej (c.w.u.), a nie do ogrzewania budynków. Podpowiadamy, czym się kierować, aby kupić dobre kolektory i prawidłowo skonfigurować instalację.

Jak to działa?

Każdy kolektor ma za zadanie pochłonąć promieniowanie słoneczne, zamienić je w ciepło i przekazać dalej do instalacji. Element, który nagrzewa się od słońca nazywamy absorberem. To właśnie jego rodzaj i sposób wykonania izolacji, zapobiegającej ucieczce ciepła do otoczenia odróżnia od siebie trzy popularne na rynku rodzaje kolektorów:

 

- płaskie, w których absorber jest płaską metalową płytą, osłoniętą od góry taflą szkła i zamkniętą w termoizolacyjnej obudowie (izolatorem jest najczęściej wełna mineralna);

 

- rurowe próżniowe, w nich absorber, w postaci paska metalu lub szklanej rurki z napyloną warstwą metalu, zamknięty jest wewnątrz szklanej rury próżniowej – próżnia to bardzo dobry izolator termiczny;

 

- płaskie próżniowe, z takim absorberem jak typowe kolektory płaskie, ale zamkniętym w całkowicie szczelnej obudowie, z której za pomocą pompy próżniowej wyssano powietrze (znów izolatorem jest próżnia).

 

Urządzenia pochodzące od różnych wytwórców różnią się oczywiście wieloma szczegółami konstrukcyjnymi. Każdy producent twierdzi przy tym, że jego rozwiązania są najlepsze. Jednak w rzeczywistości najważniejsza okazuje się jakość urządzeń. Rozwiązanie teoretycznie lepsze, faktycznie może okazać się mniej wydajne – z powodu błędów konstrukcyjnych albo wadliwego (niestarannego) wykonania. Wysoka jakość wykonania przekłada się przy tym na wieloletnią bezawaryjną eksploatację. A kolektory są na tyle drogimi urządzeniami, że powinny „pracować na siebie” kilkanaście lat, aby ich zakup miał ekonomiczny sens.

Jarosław Antkiewicz, Małgorzata Kolmus
fot. Fakro

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 5/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".