Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Oczka, stawy

Budowa zbiorników wodnych nie jest tania, a ich pielęgnacja wymaga pracy. Nie zraziło jednak to naszych rozmówców, którzy nie wyobrażają sobie przydomowego ogrodu bez wody. Ci, którzy mają małą działkę, zbudowali oczko wodne. Właściciele większych – staw. Wszyscy zgodnie polecają wprowadzenie na działce wodnych akcentów, bo przekonali się na własnej skórze, że mają zbawienny wpływ na ludzi i zwierzęta.

Nawet mała tafla wody cieszy oczy, poprawia mikroklimat, korzystnie jonizuje powietrze, uspokaja, zwabia do ogrodu ptaki i owady, w upalne dni chłodzi. Wystarczy skrawek wody, by odbijał się w niej krajobraz i niebo. Jeśli dodać do tego możliwość uprawiania roślin wodnych, hodowania ryb albo pływania, mamy odpowiedź, dlaczego tak wielu właścicieli ogrodów decyduje się na budowę oczek lub stawów. Mimo dużych kosztów i dodatkowych prac pielęgnacyjnych.

KIEDY WYMAGA SIĘ POZWOLENIA?

Do zbudowania zbiornika wodnego o powierzchni mniejszej niż 30 m2 nie potrzeba pozwolenia. Wymagane jest jedynie zgłoszenie takiego zamiaru w starostwie powiatowym 30 dni przed rozpoczęciem prac.

Planując utworzenie większego zbiornika, w urzędzie powiatowym trzeba złożyć wniosek o wydanie pozwolenia wodno-prawnego, a po jego uzyskaniu – wykonuje się projekt budowlany zbiornika i składa się go z prośbą o wydanie pozwolenia na budowę. Jeśli zbiornik ma być zasilany wodą płynącą, np. z rzeki, należy się liczyć z koniecznością przedłożenia większej ilości dokumentów.

LOKALIZACJA

Zbiornikowi powinien towarzyszyć taras lub altana. Wtedy najpełniej skorzysta się z przyjaznego mikroklimatu i pięknego widoku, jaki zawsze daje woda. Nie zakłada się go nad przebiegającymi w ziemi instalacjami – gazową, wodociągową, kanalizacyjną, elektryczną lub telefoniczną. Ponieważ do obsługi akwenu potrzebna jest elektryczność i woda, warto umieścić go tam, gdzie łatwo będzie je doprowadzić. Należy odsunąć zbiornik od drzew, których korzenie mogą utrudnić budowę, a później go zniszczyć. Sąsiedztwo drzew liściastych również nie jest dobre, z uwagi na zanieczyszczanie wody opadającymi liśćmi. Kłopoty podczas eksploatacji może sprawić podłoże z wysoko zawieszonymi wodami gruntowymi. Gwałtowny napływ wody podskórnej, np. po śnieżnej zimie, często powoduje tzw. podrywanie folii.

Ważnym parametrem lokalizacji jest nasłonecznienie. Liczy się właściwa proporcja słońca i cienia. Słońce powinno oświetlać wodę 4–8 godzin dziennie, ale jednocześnie przynajmniej 1/3 jej powierzchni pozostawać w cieniu, dając ochłodę rybom i płazom. Jeśli przy tym akwen będzie dostatecznie głęboki, w zimnej wodzie nie rozwiną się glony.

Lilianna Jampolska
fot. Gardena

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 5/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze