Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Zielona ściana roślin

Wysoka konstrukcja z gabionów w ogrodzie Kamili i Andrzeja powstała w celu zasłonięcia budynku garażowego sąsiadów. Jednocześnie powiększa szatę roślinną ogrodu wypoczynkowego, bo rozciąga się w poziomie i… w pionie.

Sporą część działki o powierzchni 1070 m2 zajmuje dom z tarasem i podjazdem. Ale nie to, po rozbudowaniu i modernizacji zakupionego domu, spędzało sen z oczu Kamili i Andrzeja. Wzdłuż południowej granicy ich działki, ciągnął się długi budynek garażowy, który na przylegającej działce postawił wcześniej sąsiad. Wysoka tylna ściana garażu dominowała nad ich wypoczynkową częścią posesji, a nie takiego widoku życzyli sobie z nowo urządzonego salonu i jadalni oraz tarasu i balkonu. Nawet dzika łąka, otaczająca ich teren od strony północy i zachodu, nie była w stanie zrównoważyć przykrego wrażenia.

Zielona osłaniająca ściana

Jak na standardy jednorodzinnych działek położonych w mieście, garaż sąsiada jest naprawdę długi i wysoki – ma aż 17 m długości oraz 5 m wysokości. Jego tylna ściana pomalowana na biało, od początku wyglądała smutno i monumentalnie.

 

Rok po przeprowadzce, podczas projektowania ogrodu wspólnie z architekt krajobrazu, Bożeną Kazimierczak, małżeństwo rozpoczęło działania zaradcze. Zdecydowało się zbudować wzdłuż ściany garażu olbrzymią konstrukcję z gabionów, wypełnionych ziemią, i obsadzić ją całą roślinami. W polskim klimacie było to trudne, wręcz eksperymentalne przedsięwzięcie, ponieważ żadna firma ogrodnicza nie miała doświadczenia w budowaniu i eksploatowaniu takiej konstrukcji. Ze względu na rozmiary i końcowy ciężar ściany, najważniejsze okazały się prace konstrukcyjne. Ale Andrzej, z wykształcenia inżynier, nie miał żadnego kłopotu z zaprojektowaniem i kontrolowaniem realizacji tej nietypowej ogrodowej konstrukcji. Wykonawcy zabetonowali 10 dwuteowych profili szerokostopowych (HEB 300) w solidnym żelbetowym fundamencie o głębokości 2 m. Między profilami umocowali warstwami gabiony z siatki o wysokości 0,5 m. Dno każdego gabionu wyściełali folią kubełkową, a potem całe jego wnętrze obłożyli włókniną i wypełnili podłożem, przeznaczonym na „zielony dach” (czyli lekką ziemią zmieszaną z keramzytem). Każdy z gabionów zaopatrzyli w automatyczny kropelkowy system nawadniania.

 

Ogromna ściana ma aż 1700 miejsc do obsadzenia. Nie wszystkie rośliny od razu poradziły sobie ze specyficznymi warunkami środowiskowymi. Większość z nich nie wytrzymała mroźnych wysuszających wiatrów i braku pokrywy śnieżnej, więc po pierwszej zimie trzeba było posadzić nowe. Właściciele nauczyli się już jednak panować nad eksperymentalną uprawą. A w polskim klimacie to naprawdę duża sztuka!

Lilianna Jampolska

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 5/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".