Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Dom energooszczędny - mocne, trwałe i ciepłe przegrody

Od numeru BD 1-2/2015 zaczęliśmy nowy cykl poradnikowy poświęcony energooszczędnemu budowaniu. Artykuły w formie odpowiedzi na pytania, najczęściej zadawane przez naszych Czytelników, dotyczą zagadnień związanych z budową domów oszczędnych, czyli tanich w eksploatacji, wygodnych i przyjaznych środowisku naturalnemu. Każdy numer wyjaśnia najważniejsze zasady energooszczędnego budowania i rozwiewa wszelkie wątpliwości.

Jakie przegrody zewnętrzne ma budynek?

Przegrody zewnętrzne to ściany, dach, podłoga oraz okna i drzwi zewnętrzne, w tym garażowe (wrota). Razem tworzą barierę oddzielającą wnętrze naszego domu od otoczenia. Myśląc o energooszczędności, skupiamy się głównie na tym, że ucieka przez nie ciepło. Nic w tym dziwnego, bo energooszczędność to przecież ograniczenie strat ciepła. Jednak ściany, dach i inne przegrody są nie tylko barierą termiczną i nigdy nie wolno nam o tym zapominać. Musi je cechować choćby odpowiednia wytrzymałość i trwałość, a poza tym cena powinna być umiarkowana. Nie skupiajmy się tylko na pogoni za obniżaniem współczynnika U. Pamiętajmy, że dom ma przede wszystkim pełnić funkcję użytkową – zapewnić nam wygodne mieszkanie. Jeśli ten warunek nie będzie spełniony, to z samej energooszczędności nie będziemy zadowoleni.

Jakie są wymogi ochrony cieplnej?

Celowość dążenia do poprawy ciepłochronności budynków jest zrozumiała – spadają koszty ich utrzymania, poprawia się komfort mieszkania, a poza tym zużywając mniej energii, oszczędzamy środowisko naturalne. Standardy ochrony cieplnej oczywiście się zmieniają, a obecnie określono nawet wymogi, które będą obligatoryjne od 2021 r.

 

Warto przy tym porównać standardy energetyczne wynikające z obowiązującego wszystkich rozporządzenia w sprawie warunków technicznych oraz wymagane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu dopłat do domów energooszczędnych. Ministerialne rozporządzenie obowiązuje wszystkich, jest to więc obecnie poziom domów standardowych. Natomiast wymagania Funduszu trzeba spełnić, gdy chcemy ubiegać się o dofinansowanie kredytu na budowę domu. Wariant NF 40 można umownie nazwać energooszczędnym, NF 15 zaś – pasywnym. Wysokość dopłaty jest uzależniona od osiągniętego standardu:

 

NF 40 – 30 000 zł;
NF 15 – 50 000 zł.

 

Sama izolacyjność przegród to jednak tylko część, bardzo rozbudowanych, wymagań NFOŚiGW.

 

Należy dodatkowo podkreślić, że standard ustanowiony od 2021 r. przez rozporządzenie w sprawie warunków technicznych raczej nie będzie zmieniany w przewidywalnej przyszłości. Przede wszystkim dlatego, że to polski wariant realizacji unijnej polityki budowy domów „prawie-zeroenergetycznych” (każdy kraj członkowski sam ustala standard). Ponadto dalsze znaczące obniżenie strat ciepła byłoby trudne technicznie i kosztowne.

fot. ZCB Owczary

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 5/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".